Monitoring i kontrola zużycia, ilości, poziomu paliwa w firmie | SATIS GPS
plen
Jesteś tu:

Monitoring i kontrola zużycia paliwa w firmie

Moduł Paliwo jest narzędziem służącym do kontroli zużycia paliwa w firmowych pojazdach. Dzięki możliwości zestawienia zużytego oraz zatankowanego paliwa możliwe jest wykrycie nieprawidłowości związanych z gospodarką paliwową w firmie. 

Kontrola paliwa w firmie poprzez GPS umożliwia monitorowanie i pomiar jego spalania na każdej z pokonanych tras.  Pomiar paliwa dostosowywany jest do rodzaju monitorowanego auta i może odbywać się bezpośrednio na podstawie wskazań pływaka, za pośrednictwem magistrali CAN lub przy pomocy dodatkowych narzędzi pomiarowych, takich jak np.: sondy i przepływomierze. 

Dane dotyczące poziomu paliwa przekazywane są na serwery, gdzie są analizowane przez algorytm SATIS, który jako jedyny na rynku zdobył Certyfikat Innowacyjności. Otrzymane informacje są wiarygodnym źródłem wiedzy na temat spalania w odniesieniu do poszczególnych pojazdów czy też całej floty.

Nowoczesny system do monitoringu GPS powinien umożliwiać kontrolę paliwa z wykorzystaniem różnorodnych technologii.

SATIS pozwala na odczyt z:

  • Sond paliwowych (cyfrowych i analogowych)
  • Przepływomierzy montowanych w fabrycznej instalacji paliwowej.
  • Pływaków fabrycznych
  • Magistrali CAN w trzech wariantach, zależnych od marki i modelu pojazdu
  • Chwilowego spalania
  • Tzw. Total Fuel, będący pewnego rodzaju licznikiem, pozwala na określenie ilości paliwa, które faktycznie zostało dostarczone do silnika

Algorytm paliwowy

Pomiar ilości paliwa to wstęp do określenia faktycznego spalania, tankowań czy upustów paliwa. Aby wynik był prawidłowy, system powinien posiadać zaawansowany algorytm, który zaprezentuje wiarygodne dane. 

W systemie SATIS zastosowany został zaawansowany algorytm kompensacyjny, pozwalający na precyzyjną analizę zawartości baku z uwzględnieniem jej naturalnego zachowania w zbiorniku (wahania), spalania na postoju, zasilania dodatkowych elementów pojazdu oraz specyficznych warunków pracy (np. maszyny budowlane). To jeden z najbardziej zaawansowanych algorytmów paliwowych dostępny na polskim rynku.

Bilans paliwowy
Zintegrowanie modułu kontroli paliwa z systemami kart paliwowych oraz systemami kontenerowych i mobilnych stacji tankowania, pozwala na niezwykle dokładne wykonywanie bilansów paliwowych dla całej floty pojazdów.

SATIS TANK to narzędzie dedykowane firmom posiadającym prywatne, kontenerowe lub mobilne, stacje tankowania i gwarantuje całkowite wyeliminowanie nadużyć związanych z gospodarką paliwową.

  • Opomiarowanie dystrybutorów – zainstalowanie bardzo precyzyjnych przepływomierzy, których dokładność porównywalna jest z tymi na komercyjnych stacjach benzynowych
  • Zabezpieczenie pistoletu dystrybutora – zwolnienie po przyłożeniu kart identyfikujących kierowcę oraz pojazd
  • Automatyczne porównanie ilości paliwa wydanego z dystrybutora z ilością, która faktycznie trafiła do zbiornika pojazdu

Możliwość współpracy SATIS TANK z istniejącą  infrastrukturą stacyjną u Klientów sprawia, że stosowane rozwiązania charakteryzuje bardzo duża uniwersalność zastosowań.

Kontrola i oszczędności
Precyzyjny pomiar spalania jest szczególnie istotny, kiedy pracownicy mają stały dostęp do pojazdów flotowych. SATIS ułatwia rozróżnienie, ile kilometrów pracownik przejeżdża prywatnie, a ile służbowo. Służą do tego np. kalendarze czasu pracy. Nasza praktyka wskazuje, że chcąc ograniczyć ilość przebiegów prywatnych można liczyć na zmniejszenie przebiegu pojazdów nawet do 40%.

Przy typowych przebiegach pojazdów służbowych na poziomie 40 000 km rocznie jest to wartość 16 000 km. Przyjmując średnie spalania pojazdu na poziomie 8 l/100 km i cenie paliwa 5 zł/l, można liczyć na realne, roczne oszczędności na poziomie 6 400 zł na jeden pojazd. Kwota ta znacząco przewyższa koszt instalacji systemu SATIS i abonamentu za okres 36 miesięcy.

Monitorowanie paliwa z systemem SATIS może przynieść odczuwalne oszczędności w rocznym budżecie firmy. System jest także narzędziem sprawdzającym uczciwość pracowników, który skutecznie powstrzymuje przed kradzieżą paliwa lub nielegalnym tankowaniem na koszt firmy. Analiza spalania dla poszczególnych pojazdów pozwala na skuteczniejsze zarządzanie nimi przy wyjazdach służbowych w dalekie trasy.

Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami funkcjonowania systemu i algorytmów SATIS.