Carpooling – jak zarządzać flotą aut pulowych? | SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Carpooling – jak zarządzać flotą aut pulowych?

Carpooling – jak zarządzać flotą aut pulowych?

Im większa firma, tym trudniejsze zarządzanie – ciężko temu zaprzeczyć. Wiele przedsiębiorstw wprowadza jednak interesujące rozwiązania, które potrafią ułatwić kontrolę nad pracownikami, flotą i wydatkami. Taką ciekawą propozycją, ułatwiającą zarządzanie firmowymi pojazdami jest m.in. carpooling, czyli przydzielanie aut firmowych określonej grupie, a nie pojedynczemu pracownikowi. Przekonaj się, czy carpooling to dobry pomysł dla Twojej firmy?

Carpooling – dla kogo?

Nie ma umownej granicy, która wskazałaby, kiedy warto pomyśleć o tym rozwiązaniu. Auta pulowe może wprowadzić zarówno mała firma, jak i wielkie przedsiębiorstwo. Z reguły ten sposób dysponowania floty stosowany jest jednak przez średnie i większe firmy, które nie tylko szukają oszczędności, ale także chcą usprawnić kontrolę nad flotą i pracownikami. Zarządzaniem autami pulowymi zajmuje się zwykle manager floty, który odpowiada za ich odpowiednie przydzielanie, szacowanie długości tras i czasu poszczególnych wypożyczeń czy kontrolę nad stanem pojazdów.

Czy warto?

Carpooling to duża oszczędność. Dlaczego? Właściciel firmy nie musi inwestować w pojazdy dla poszczególnych pracowników, zwłaszcza że samochody służbowe, indywidualnie przydzielane pracownikom, często stoją pod firmą i nie są optymalnie wykorzystywane. Auta są przydzielane i przekazywane określonej grupie osób w zależności od potrzeb i bieżących zadań. Decyzja o carpoolingu przyczyni się do ich lepszego wykorzystania. Ograniczy też możliwość korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych.
Auta pulowe są wykorzystywane tylko i wyłącznie do zadań związanych z działalnością firmy (a nie do celów prywatnych), dlatego można odliczyć 100% vat od wydatków z nimi związanymi.

Mniej aut w firmie, to znacznie mniejsze koszty, związane nie tylko z samym zakupem pojazdów, ale także m.in. ich ubezpieczeniem i eksploatacją. To również możliwość zwolnienia miejsc parkingowych i wiążących się z tym kosztów.

SATIS Carpooling – aplikacja, która uporządkuje flotę firmową

Gdy zdecydujesz się na carpooling, warto pomyśleć o odpowiednim systemie, który znacznie ułatwi pracę fleet managerowi i pracownikom. Taką aplikacją jest m.in. SATIS Carpooling, która wprowadzi ład i przejrzystość do zarządzania.

Jest jednym z modułów systemu SATIS, który wpływa na automatyzację procesów związanych z rezerwowaniem aut czy wynajmem. Aplikacja mobilna i webowa pozwala na rezerwację auta z wyprzedzeniem, zdalne otworzenie i zamknięcie auta, a także zarejestrowanie informacji o uszkodzeniach lub innych mankamentach.

Administrator floty w łatwy sposób będzie mógł przydzielać samochody do konkretnego pracownika i ustalać strefy, w których auto powinno się poruszać. Z łatwością przeanalizuje też postępy w trasie, co wpłynie na sprawne kontrolowanie i zarządzanie całą flotą.

Dzięki temu rozwiązaniu można również rozważyć sens utrzymywania etatu pracownika do administrowania i przekazywania kluczy do samochodów oraz można zredukować część pojazdów w firmie. Z kolei osoba zarządzająca firmową flotą, może w łatwy sposób administrować uprawnieniami pracowników korzystających z samochodów służbowych na koszt firmy.

Jeśli priorytetem dla Twojej firmy jest ograniczenie kosztów związanych z flotą aut, a także łatwiejsze zarządzanie i dysponowanie pojazdami, to carpooling jest idealnym rozwiązaniem.