plen
Jesteś tu:

Wyłączenie sieci 2G, a telematyka

26 września 2023

Nadchodzące zmiany mające na celu wyłączenie sieci 2G w Europie, będą miały znaczny wpływ na funkcjonowanie wielu branż i mogą wywołać spore komplikacje. Planowane wyłączenia spowodowane są potrzebą zwolnienia miejsca dla nowocześniejszych sieci 4G i 5G, które umożliwią większą przepustowość, lepszą wydajność i zwiększenie bezpieczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że rezygnacja z obecnych sieci może spowodować wiele trudności.  

Jedną z branż, która niewątpliwie odczuje zbliżające się zmiany jest branża logistyczna. W Polsce termin wyłączenia sieci 2G nie jest jeszcze dokładnie znany i szacowany jest na koniec lat 20-stych. Jednakże firmy transportowe, które wykonują trasy zagraniczne, będą musiały liczyć się z koniecznością wymiany obecnych urządzeń lokalizacyjnych GPS na urządzenia nowszej generacji, gdyż w Europie Zachodniej wyłączenie sieci 2G nastąpi około 2025 roku. Brak wymiany spowoduje komplikacje związane z monitorowaniem floty oraz zarządzaniem całą logistyką. Urządzenia zamontowanie aktualnie w pojazdach utracą zasięg, przez co odświeżanie mapy online w czasie rzeczywistym nie będzie możliwe.

Dlatego też, warto już dziś skontaktować się ze swoim dostawcą, by ustalić czy lokalizatory GPS zainstalowane w pojazdach będą działać po wyłączeniu sieci 2G, czy też konieczne będzie zaplanowanie wymiany na nowe modele.  Firma SATIS GPS w swojej ofercie posiada już rozwiązania dostosowane do nowych standardów. Zapraszamy do kontaktu, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.