Magistrala, Szyna, Sieć CAN w Samochodzie. Odczyt Danych - SATIS GPS
plen
Jesteś tu:

Magistrala CAN – Odczyt danych i alarmów

Magistrala CAN stanowi nieodłączny element nowoczesnych samochodów, a korzystanie z niej może przynieść wiele pozytywnych rezultatów.

Magistrala CAN w samochodzie – co to takiego?

Sieć CAN (Controller Area Network) to błyskawicznie rozwijający się system komunikacji między różnymi jednostkami kontrolnymi (ECU) w samochodzie. Tego typu oprogramowanie stanowi kluczowy element w zarządzaniu flotą samochodową. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie tak funkcjonalnego systemu, jak złącze CAN, wywarło ogromny wpływ na cały przemysł samochodowy. Użytkuje się je praktycznie na całym świecie; stanowią podstawę sieci systemowych w wielu dziedzinach, nie tylko w branży motoryzacyjnej. Sieć CAN została pierwotnie zaprojektowana wyłącznie dla samochodów osobowych; obecnie używa się jej także w samochodach ciężarowych.

Magistralę CAN można śmiało porównać do układu nerwowego, który umożliwia szybkie skomunikowanie się z centralą, czyli mózgiem. Magistrala łączy ze sobą jednostki sterujące, czyli ECU, dzięki czemu możliwa jest ciągłość komunikacyjna. Controller Area Network składa się z warstwy łącza danych oraz warstwy fizycznej, przy czym ta ostatnia składa się z różnych typów kabli, impedancji, poziomu sygnałów elektrycznych oraz wymagań dotyczących węzłów.

Złącze CAN, czyli jak działa ten system?

Złącze CAN oraz szyna CAN – te dwa elementy są niezbędne do funkcjonowania całego oprogramowania. Szyna CAN w samochodzie umożliwia wysyłanie, odbieranie i interpretowanie sygnałów przesyłanych między różnymi elementami pojazdu. Jeżeli posługujesz się systemem do monitorowania pojazdów, to informacje przesyłane za pośrednictwem szyny CAN są istotne dla poprawy zarządzania flotą samochodową.

Odczyt CAN to dość skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Warto jednak w niego zainwestować, gdyż prawidłowy odczyt magistrali CAN może przynieść wiele interesujących informacji. Mowa tu nie tylko o wartościach pomiarów; przeprowadzenie odczytu ukaże nam także kody błędów oraz status poszczególnych urządzeń w samochodzie.

Alarmy CAN i inne – funkcje magistrali

Z magistrali CAN możemy odczytywać wiele niezwykle ważnych parametrów oraz alarmów bezpośrednio z komputera pokładowego pojazdu. Odzwierciedlają one powiadomienia z deski rozdzielczej. Dzięki tym specjalnym urządzeniom szybko uzyskujemy informację o aktualnym stanie licznika dystansu, ilości zużytego paliwa lub stanie kontrolek na desce rozdzielczej.

Uzyskane dane służą do identyfikacji otrzymywanych alarmów i powiadomień o sytuacjach, takich jak:

  • jazda z zaciągniętym hamulcem ręcznym,
  • jazda z niskim ciśnieniem oleju,
  • jazda przy zapalonej kontrolce z symbolem silnika „check engine”.

Umożliwia to szybką reakcję w przypadku nieprawidłowej eksploatacji pojazdu, a w rezultacie pomaga uniknąć potencjalnych kosztownych serwisów naprawczych.

Kontrola poziomu paliwa w zbiorniku poprzez pobieranie danych z szyny CAN zawiera zestawienie wszystkich tankowań oraz spalania pojazdu, pozwala łatwo dostrzec wszelkie ubytki, z ich datą, godziną i adresem oraz ilością utraconego paliwa.

Funkcjonalności systemu SATIS umożliwiają również: