plen
Jesteś tu:

Monitoring i kontrola zużycia paliwa w samochodzie

Dzięki możliwości zestawienia zużytego oraz zatankowanego paliwa możliwe jest wykrycie nieprawidłowości związanych z gospodarką paliwową i kontroli zużycia paliwa w firmowych pojazdach.

Monitoring zużycia paliwa w samochodzie pozwala zmniejszyć koszty floty nawet do 30%. Nowoczesny system do monitoringu GPS pojazdów powinien umożliwiać kontrolę poziomu paliwa z wykorzystaniem różnorodnych technologii.

Kontrola paliwa w firmie z wykorzystaniem technologii GPS umożliwia monitorowanie i pomiar jego spalania na każdej z pokonanych tras.  Pomiar paliwa dostosowywany jest do rodzaju monitorowanego pojazdu i może odbywać się bezpośrednio na podstawie wskazań pływaka, za pośrednictwem magistrali CAN lub przy pomocy dodatkowych narzędzi pomiarowych, takich jak np.: sondy i przepływomierze.

System SATIS zapewnia szybki i łatwy dostęp do danych  dotyczących  poziomu paliwa, które przekazywane są na serwery, a następnie poddane analizie przez algorytm SATIS, który jako jedyny na rynku zdobył Certyfikat Innowacyjności. Otrzymane informacje są wiarygodnym źródłem wiedzy na temat spalania w odniesieniu do poszczególnych pojazdów czy też całej floty.

Algorytm paliwowy

Pomiar ilości paliwa w samochodzie to wstęp do określenia faktycznego spalania, tankowań czy upustów paliwa. Aby wynik był prawidłowy, system powinien posiadać zaawansowany algorytm, który zaprezentuje wiarygodne dane.

W systemie SATIS zastosowany został zaawansowany algorytm kompensacyjny, pozwalający na precyzyjną analizę zawartości baku z uwzględnieniem jej naturalnego zachowania w zbiorniku (wahania), spalania na postoju, zasilania dodatkowych elementów pojazdu oraz specyficznych warunków pracy (np. maszyny budowlane). To jeden z najbardziej zaawansowanych algorytmów paliwowych dostępny na polskim rynku.

Bilans paliwowy
Zintegrowanie modułu kontroli paliwa z systemami kart paliwowych oraz systemami kontenerowych i mobilnych stacji tankowania, pozwala na niezwykle dokładne wykonywanie bilansów paliwowych dla całej floty pojazdów. Informacje te są doskonałym źródłem danych niezbędnych do sporządzenia raportów dotyczących realnych kosztów zużycia paliwa.

SATIS TANK to narzędzie dedykowane firmom posiadającym prywatne, kontenerowe lub mobilne, stacje tankowania i gwarantuje całkowite wyeliminowanie nadużyć związanych z gospodarką paliwową.

  • Opomiarowanie dystrybutorów – zainstalowanie bardzo precyzyjnych przepływomierzy, których dokładność porównywalna jest z tymi na komercyjnych stacjach benzynowych
  • Zabezpieczenie pistoletu dystrybutora – zwolnienie po przyłożeniu kart identyfikujących kierowcę oraz pojazd
  • Automatyczne porównanie ilości paliwa wydanego z dystrybutora z ilością, która faktycznie trafiła do zbiornika pojazdu

Możliwość współpracy SATIS TANK z istniejącą  infrastrukturą stacyjną u Klientów sprawia, że stosowane rozwiązania charakteryzuje bardzo duża uniwersalność zastosowań.

Kontrola i oszczędności
Precyzyjny pomiar zużycia paliwa w samochodzie jest szczególnie istotny, kiedy pracownicy mają stały dostęp do pojazdów flotowych. SATIS posiada zaawansowany rejestrator zużycia paliwa, który ułatwia rozróżnienie, ile kilometrów pracownik przejeżdża prywatnie, a ile służbowo. Służą do tego np. kalendarze czasu pracy. Nasza praktyka wskazuje, że chcąc ograniczyć ilość przebiegów prywatnych można liczyć na zmniejszenie przebiegu pojazdów nawet do 40%.

Kontrola zużycia paliwa w systemie SATIS może przynieść odczuwalne oszczędności w rocznym budżecie firmy. System jest także narzędziem sprawdzającym uczciwość pracowników, który skutecznie powstrzymuje przed kradzieżą paliwa lub nielegalnym tankowaniem na koszt firmy. Analiza spalania dla poszczególnych pojazdów pozwala na skuteczniejsze zarządzanie nimi przy wyjazdach służbowych w dalekie trasy.

SATIS pozwala na odczyt z:

      • Sond paliwowych (cyfrowych i analogowych)
      • Przepływomierzy montowanych w fabrycznej instalacji paliwowej
      • Pływaków fabrycznych
      • Magistrali CAN w trzech wariantach, zależnych od marki i modelu pojazdu
      • Chwilowego spalania,
      • Tzw. Total Fuel, będący pewnego rodzaju licznikiem, pozwala na określenie ilości paliwa, które faktycznie zostało dostarczone do silnika