Jesteś tu:
  • Blog
  • Najlepsze praktyki wyznaczania tras w Europie dla ciężarówek i samochodów

Najlepsze praktyki wyznaczania tras w Europie dla ciężarówek i samochodów

Europa, ze swoim różnorodnym krajobrazem, jest jednym z popularniejszych kierunków dla podróżujących. Trasa dojazdu w Europie powinna być zaplanowana jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Jest to kluczowy etap dla kierowców samochodów ciężarowych. Wybór optymalnej trasy nie tylko oszczędza czas, ale także znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróży.

W tym wpisie podpowiemy, jak powinno wyglądać planowanie trasy samochodowej w Europie z uwzględnieniem specyfiki podróżowania pojazdem ciężarowym i dostawczym.

Wybór odpowiedniej mapy Europy do wyznaczania trasy

Kryteria wyboru mapy dla samochodów osobowych i ciężarówek

Podstawowym narzędziem każdego kierowcy powinna być dobra mapa lub system monitorowania pojazdów GPS. Wyznaczanie trasy dojazdu w Europie powinno uwzględniać aktualne warunki na drogach, otwarte drogi oraz specyfikę pojazdu, którym się podróżuje – zwłaszcza gdy mówimy o ciężarówkach.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na aktualność map, możliwość szybkiego przeliczania trasy oraz funkcje wspomagające wybór drogi, takie jak informacje o warunkach pogodowych, fotoradarach czy korkach. Bardzo przydatne dla kierowców ciężarówek będą dodatkowe informacje na temat ograniczeń na drogach, takie jak wysokość mostów czy nośność przejazdów.

Polecane mapy i aplikacje

Nie brakuje na rynku aplikacji i map satelitarnych, które mogą pomóc w planowaniu trasy. Należą do nich między innymi Google Maps, HERE WeGo czy MapQuest. Wszystkie te aplikacje oferują szczegółowe mapy oraz wiele przydatnych funkcji, które mogą pomóc w wyznaczaniu trasy.

Do specjalistycznych rozwiązań warto zaliczyć program do planowania tras oferowany przez firmę SATIS GPS, który jest szczególnie przydatny dla kierowców ciężarówek. Ten program umożliwia uwzględnienie specyfiki pojazdu i towaru, monitorowanie on-line i optymalizację tras, co potrafi znacząco usprawnić planowanie drogi.

Planowanie trasy krok po kroku

Wyznaczanie trasy dla samochodów osobowych po Europie

Podróżując samochodem osobowym po Europie, kluczowe jest zrozumienie preferencji dotyczących trasy. Czy chodzi o najszybsze dotarcie do celu, czy też lepsze będą wygodniejsze i bardziej bezpieczne trasy?

Popularne aplikacje umożliwiają przy planowaniu trasy wybór pomiędzy najkrótszą, najszybszą oraz najbardziej ekonomiczną trasą. Korzystając z naszego systemu do monitorowania pojazdów SATIS, można dodatkowo kontrolować trasę oraz warunki na drodze w czasie rzeczywistym.

Podczas planowania trasy, warto też przewidzieć miejsca na odpoczynek, szczególnie podczas długich podróży. Dla bezpieczeństwa zgodnie z zasadami ekonomicznej jazdy powinniśmy robić przerwy co najmniej co 2 godziny.

Wyznaczanie trasy dla ciężarówek po Europie

Kiedy mówimy o wyznaczaniu trasy dla ciężarówek po Europie, sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana. Oprócz uwzględnienia czasu dojazdu oraz warunków na drodze kluczowe staje się uwzględnienie ograniczeń na drogach.

Właśnie z tego powodu kierowcy ciężarówek powinni korzystać ze specjalistycznych aplikacji, które uwzględnią ograniczenia wynikające z wymiarów oraz masy pojazdu. Wprowadzenie takich danych do aplikacji umożliwi wyznaczenie optymalnej trasy, unikającej mostów z niską nośnością czy dróg z ograniczeniem wysokości.

Ważne jest też, aby pamiętać o odpowiednim planowaniu przerw, to jest cofnięciu pojazdu. W przypadku ciężarówek przerwa powinna nastąpić co najmniej co 4,5 godziny jazdy. Dlatego planując trasę, należy uwzględnić miejsca do odpoczynku dostępne dla ciężarówek.

Podsumowanie

Planowanie tras w Europie dla ciężarówek wymaga uwzględnienia wielu czynników dla zapewnienia bezpieczeństwa, efektywności i zgodności z przepisami. Jako firma SATIS GPS oferujemy również rozwiązania do kontroli paliwa oraz Ecodriving, czyli zasady ekonomicznej jazdy ciężarówką. Sprawdź naszą ofertę już dzisiaj!