Europa, ze swoim różnorodnym krajobrazem, jest jednym z popularniejszych kierunków dla podróżujących. Trasa dojazdu w Europie powinna być zaplanowana jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Jest to kluczowy etap dla kierowców samochodów ciężarowych. Wybór optymalnej trasy nie tylko oszczędza czas, ale także znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróży.
W tym wpisie podpowiemy, jak powinno wyglądać planowanie trasy samochodowej w Europie z uwzględnieniem specyfiki podróżowania pojazdem ciężarowym i dostawczym.
Podstawowym narzędziem każdego kierowcy powinna być dobra mapa lub system monitorowania pojazdów GPS. Wyznaczanie trasy dojazdu w Europie powinno uwzględniać aktualne warunki na drogach, otwarte drogi oraz specyfikę pojazdu, którym się podróżuje – zwłaszcza gdy mówimy o ciężarówkach.
Przy wyborze warto zwrócić uwagę na aktualność map, możliwość szybkiego przeliczania trasy oraz funkcje wspomagające wybór drogi, takie jak informacje o warunkach pogodowych, fotoradarach czy korkach. Bardzo przydatne dla kierowców ciężarówek będą dodatkowe informacje na temat ograniczeń na drogach, takie jak wysokość mostów czy nośność przejazdów.
Nie brakuje na rynku aplikacji i map satelitarnych, które mogą pomóc w planowaniu trasy. Należą do nich między innymi Google Maps, HERE WeGo czy MapQuest. Wszystkie te aplikacje oferują szczegółowe mapy oraz wiele przydatnych funkcji, które mogą pomóc w wyznaczaniu trasy.
Do specjalistycznych rozwiązań warto zaliczyć program do planowania tras oferowany przez firmę SATIS GPS, który jest szczególnie przydatny dla kierowców ciężarówek. Ten program umożliwia uwzględnienie specyfiki pojazdu i towaru, monitorowanie on-line i optymalizację tras, co potrafi znacząco usprawnić planowanie drogi.
Podróżując samochodem osobowym po Europie, kluczowe jest zrozumienie preferencji dotyczących trasy. Czy chodzi o najszybsze dotarcie do celu, czy też lepsze będą wygodniejsze i bardziej bezpieczne trasy?
Popularne aplikacje umożliwiają przy planowaniu trasy wybór pomiędzy najkrótszą, najszybszą oraz najbardziej ekonomiczną trasą. Korzystając z naszego systemu do monitorowania pojazdów SATIS, można dodatkowo kontrolować trasę oraz warunki na drodze w czasie rzeczywistym.
Podczas planowania trasy, warto też przewidzieć miejsca na odpoczynek, szczególnie podczas długich podróży. Dla bezpieczeństwa zgodnie z zasadami ekonomicznej jazdy powinniśmy robić przerwy co najmniej co 2 godziny.
Kiedy mówimy o wyznaczaniu trasy dla ciężarówek po Europie, sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana. Oprócz uwzględnienia czasu dojazdu oraz warunków na drodze kluczowe staje się uwzględnienie ograniczeń na drogach.
Właśnie z tego powodu kierowcy ciężarówek powinni korzystać ze specjalistycznych aplikacji, które uwzględnią ograniczenia wynikające z wymiarów oraz masy pojazdu. Wprowadzenie takich danych do aplikacji umożliwi wyznaczenie optymalnej trasy, unikającej mostów z niską nośnością czy dróg z ograniczeniem wysokości.
Ważne jest też, aby pamiętać o odpowiednim planowaniu przerw, to jest cofnięciu pojazdu. W przypadku ciężarówek przerwa powinna nastąpić co najmniej co 4,5 godziny jazdy. Dlatego planując trasę, należy uwzględnić miejsca do odpoczynku dostępne dla ciężarówek.
Planowanie tras w Europie dla ciężarówek wymaga uwzględnienia wielu czynników dla zapewnienia bezpieczeństwa, efektywności i zgodności z przepisami. Jako firma SATIS GPS oferujemy również rozwiązania do kontroli paliwa oraz Ecodriving, czyli zasady ekonomicznej jazdy ciężarówką. Sprawdź naszą ofertę już dzisiaj!