Jesteś tu:
  • Blog
  • Skuteczność systemów teleinformatycznych, wspierających zarządzanie flotą pojazdów

Skuteczność systemów teleinformatycznych, wspierających zarządzanie flotą pojazdów

Coraz więcej firm decyduje się na usługi zarządzania flotą. Nie tylko ze względu na korzyści finansowe, ale również na usprawnienie działalności firmy. Bez względu na to, czy transport stanowi kluczowy element oferty czy jest on jednym z procesów wewnątrz struktur firmy, odpowiednia kontrola i sprawne zarządzanie firmowymi pojazdami przekłada się na wymierne korzyści. Warto wiedzieć, jak usprawniać ten obszar, między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów teleinformatycznych.

Analiza zgromadzonych danych

Skuteczność systemów wspierających zarządzanie flotą, opiera się na gromadzeniu i cyfrowym przetwarzaniu niezliczonej ilości informacji pobieranych z różnych źródeł, napływających do systemu w czasie rzeczywistym. Analiza zgromadzonych danych przekłada się na prezentowane wyniki końcowe oraz prognozy. Na ich podstawie łatwo wyciągać wnioski i podejmować właściwe decyzje, mające na celu optymalizację kosztów i sposób wykorzystania firmowych pojazdów.

System dostosowany do potrzeb

Każda firma ma inną specyfikę działalności oraz różne potrzeby. Zarządzanie flotą także różni się w zależności od rodzaju danego przedsiębiorstwa. Co więcej, firma to złożona struktura i nic nie dzieje się w oderwaniu od pozostałych elementów. Dlatego system zarządzania flotą, powinien być dostosowany do potrzeb klienta. Dobra aplikacja powinna być na tyle elastyczna, aby po odpowiednim przygotowaniu, równie dobrze mogła być zastosowana we flotach liczących kilka tysięcy pojazdów, jak i w firmach z kilkunastoma samochodami. Szczególnie w przypadku mniejszych firm, kontrola wydatków i sposobu wykorzystywania pojazdów jest czynnością niezbędną.

Koszty pod kontrolą

Systemy do monitorowania pojazdów mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji. Dzięki powszechnej już technologii GPS jesteśmy w stanie sprawdzić gdzie aktualnie znajduje się samochód należący do firmowej floty oraz zebrać inne dane, np. dotyczące jego eksploatacji. Z finansowego punktu widzenia mogą być one przydatne przy faktycznym określeniu kosztów spalania paliwa oraz ustalaniu prędkości z jaką dostarczane są nasze produkty lub usługi. Taka wiedza może uchronić firmę przed stratami spowodowanymi działaniami nieuczciwych pracowników. Wprowadzenie systemu do monitorowania odciąży również pracowników przy sporządzaniu raportów. System będzie automatycznie zbierał i gromadził część danych za pracowników.

Usprawnienie codziennych działań

Zastosowanie odpowiednich systemów wspierających zarządzanie flotą pojazdów szybko przynosi wymierne korzyści, ułatwiając znacząco pracę zarówno przedsiębiorcom, jak i ich pracownikom. Systemy monitorujące umożliwiają przygotowywanie niezbędnych raportów, ewidencjonowanie kosztów oraz monitorowanie przebiegów pojazdów. Dzięki zaawansowanym analizom łatwo także ocenić wydajność i efektywność wykorzystania czasu pracy pracowników mobilnych. Zarządzanie flotą pojazdów znacząco wspomagają także rozwiązania takie jak sondy paliwowe służące do weryfikacji kart paliwowych. Dzięki nim przedsiębiorca jest w stanie zweryfikować gdzie i w jakiej cenie tankuje pracownik, co jest szczególnie przydatne, gdy firma nie ma podpisanej umowy z konkretną stacją benzynową lub siecią stacji.

Kompleksowe rozwiązanie

System SATIS, oprócz standardowych funkcjonalności, takich jak monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, czy kontroli paliwa,  wspomaga planowanie, umożliwia zwiększenie efektywności pracy oraz redukcję kosztów w firmach posiadających flotę samochodową, niezależnie od jej wielkości. Podstawowym zadaniem systemu jest dostarczanie danych dotyczących eksploatacji pojazdów i maszyn, a w efekcie usprawnienie procesów i poprawienie wyników firmy. Odpowiednio zaprezentowane w systemie dane przedstawiają nieuzasadnione koszty, niską wydajność, zbędne przebiegi oraz inne nadużycia w ramach użytkowania firmowych pojazdów.

System SATIS spełnia najwyższe standardy rynkowe. W jego skład wchodzą mechanizmy kontrolne, moduły optymalizujące koszty, mechanizmy bezpieczeństwa oraz systemy komunikacyjne, umożliwiające między innymi:

  • lokalizowanie położenia pojazdów online w czasie rzeczywistym

  • precyzyjne pomiary paliwa

  • analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów

  • optymalizację oraz wyznaczanie tras i punktów docelowych

  • wsparcie procesów handlowych

  • monitorowanie sposobu jazdy kierowcy

  • generowanie historii przebiegu i lokalizacji pojazdów

  • zaawansowane raporty i analizy

Wykorzystanie oprogramowania do monitoringu GPS floty samochodowej to ogromna szansa i wymierne korzyści dla biznesu. Innowacyjne rozwiązania dają wgląd w dane historyczne, raporty i działania kierowców, dzięki czemu w przyszłości można dokonać lepszych decyzji.