plen
Jesteś tu:

SATIS monitoruje zimowe utrzymanie dróg

22 maja 2018

Jesienią 2016 roku rozpoczęliśmy współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie zimowego utrzymania dróg. Monitoringiem SATIS objęta jest między innymi Zakopianka, najtrudniejsza do utrzymania zimowego droga w Polsce, na której pracuje 40 monitorowanych pojazdów. W sumie w sezonie zimowym na wszystkich drogach krajowych i wojewódzkich monitorujemy około 2600 pojazdów.

Na potrzeby projektu opracowaliśmy zaawansowany system monitorujący, pomagający właściwym służbom w uzyskiwaniu informacji, które odcinki dróg zostały oczyszczone. Razem z danymi GPS informującymi o trasach i pozycjach pojazdów, system SATIS informuje także, z których dróg został usunięty śnieg, a gdzie posypana sól. Dzięki współpracy z firmą Pepperl + Fuchs pługosolarki i pługi zostały wyposażone w dodatkowe czujniki monitorujące prace poszczególnych komponentów.

GDDKiA utrzymuje prawie 19 000 km dróg krajowych i szybkiego ruchu. Aby zapewnić gotowość do eksploatacji, jej park maszyn składa się z około 3800 pojazdów w całym kraju m. in. pługi, solarki, czy pługi wirnikowe. Ekipy w pojazdach usuwają śnieg z dróg lub rozsypują na nich sól przygotowując je jazdy w trudnych warunkach. Prace nad zimowym utrzymaniem dróg prowadzone są w trybie 24-godzinnym, przez 7 dni w tygodniu w 16 oddziałach lokalnych GDDKiA.

Dwuletnia współpraca z firmą GDDKiA pokazuje, że SATIS GPS to organizacja w pełni przygotowana do monitorowania sprzętu pracującego w bardzo trudnych warunkach drogowych.