plen
Jesteś tu:
  • Aktualności
  • System SENT – od kiedy obowiązek rejestracji i kogo dotyczy?

System SENT – od kiedy obowiązek rejestracji i kogo dotyczy?

18 grudnia 2024

System SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) to system utworzony przez Krajową Administrację Skarbową.

Przeznaczony jest do monitorowania drogowego, przede wszystkim do śledzenia przewozu tak zwanych towarów wrażliwych (m.in. paliwa silnikowe, opałowe, alkohol etylowy). Lista produktów objętych obowiązkiem monitorowania jest wciąż aktualizowana. Na tę chwilę obejmuje również zboże i produkty zbożowe, nawozy, warzywa i owoce oraz wszystkie produkty jadące przez terytorium RP tzw. tranzytem, a ich miejscem docelowym jest kraj spoza UE. 


Firmy transportowe, przewożące towary wrażliwe na i przez terytorium RP, mają obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru, jak np. PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

 

Kogo dotyczy? 

Obowiązek rejestracji w systemie SENT od 1 listopada 2024 r. dotyczy przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA, a od 1 stycznia 2025r.  przewoźników z innych państw członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Dotyczy to firm, które wykonują na terenie Polski przewóz drogowy do lub z państwa
spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.

Głównym zadaniem systemu jest zapewnienie skuteczniejszego monitorowania i kontrolowania przewoźników zagranicznych. Ma to na celu wzmocnienie ochrony polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą i nierówną konkurencją z krajów spoza UE.

 

Firmy transportowe, mogą z łatwością realizować swoją działalność, wykorzystując system SATIS. Nasze rozwiązania umożliwiają pełną integrację z systemem SENT, zapewniając tym samym dużo sprawniejsze i efektywniejsze zarządzanie logistyką.

 

GŁÓWNE KORZYŚCI Z INTEGRACJI SYSTEMÓW

  • Automatyczne przesyłanie danych

Dzięki integracji z systemem GPS informacje o położeniu pojazdu są automatycznie przekazywane do systemu SENT. Eliminuje to konieczność raportowania lokalizacji pojazdu przez przewoźnika, co oszczędza czas i redukuje błędy wynikające z obsługi ręcznej.

  • Monitoring w czasie rzeczywistym

Zintegrowane systemy SENT i GPS, pozwalają na monitorowanie pojazdów transportujących towary w czasie rzeczywistym, co umożliwia natychmiastową reakcję na zmiany sytuacji na trasie.

  • Optymalizacja tras

Dane z GPS można połączyć z informacjami satelitarnymi, aby optymalizować trasy transportowe pod kątem unikania korków, prac drogowych i innych utrudnień. Analiza pokonanych tras pozwala na jeszcze lepsze zaplanowanie tych nadchodzących.

  • Zarządzanie flotą i czasem pracy kierowców

Systemy te umożliwiają centralne zarządzanie flotą pojazdów, monitorowanie ich pozycji, stanu technicznego i wydajności. Możliwe jest lepsze zarządzanie czasem pracy kierowców i ich odpoczynkiem zgodnie z przepisami.

  • Bezpieczeństwo

Monitorowanie w czasie rzeczywistym zwiększa bezpieczeństwo towarów i kierowców, umożliwiając szybkie reagowanie na incydenty. Dodatkowo możliwe jest szybsze namierzenie lokalizacji pojazdu w razie kradzieży.

  • Efektywność i oszczędność

Lepsza optymalizacja tras i zarządzanie flotą prowadzą do oszczędności czasu i paliwa. Zmniejszenie opóźnień i kosztów operacyjnych dzięki bardziej efektywnemu zarządzaniu.

  •  Zgodność z przepisami

Systemy monitorowania pomagają w utrzymaniu zgodności z przepisami transportowymi, zwłaszcza w kontekście międzynarodowego transportu towarów. Dokumentacja tras i operacji transportowych ułatwia kontrolę i audyty.

 

Zapraszamy do kontaktu!