Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury | Aktualności - SATIS GPS
plen
Jesteś tu:
  • Blog
  • Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury

Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury

08 lipca 2019

Dla dobrej firmy spedycyjnej nie ma rzeczy niemożliwych. Czasami trzeba przewieźć towary szczególnie niebezpieczne dla otoczenia, bardzo duże gabaryty, ciężkie elementy, a niekiedy towary niezwykle wrażliwe, które wymagają szczególnej troski od pierwszego etapu planowania przewozu, aż po ich załadowanie i rozładowanie w miejscu docelowym. O jakich towarach mowa i jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Jakie towary wymagają zabezpieczenia przed zmianami temperatury?

Produkty farmaceutyczne i substancje do ich wytworzenia wymagają szczególnej dbałości o warunki transportu. Podobnie jest w przypadku branży spożywczej. Tu również należy zadbać o to, by żywność przebywała w dokładnie takich warunkach, w jakich ma się znajdować. Samo posiadanie odpowiednio przystosowanego samochodu to jeszcze nie gwarancja, że nasz transport się powiedzie, a żadne z urządzeń nie ulegnie rozszczelnieniu czy uszkodzeniu, co może spowodować wahania temperatury. Firmy transportowe powinny zapewnić w pełni bezpieczny przewóz towarów.

Jak zadbać o przewożony towar?

Należy zainwestować w specjalne czujniki, które stale monitorują stan temperatury w ładowni. W przypadku nagłych wahań, czy utrzymujących się nieodpowiednich warunków, kierowca, jak i dyspozytor otrzymają informację w formie powiadomienia w aplikacji, wiadomości sms czy e-mail.

Zamontowane lokalizatory, termometry cyfrowe oraz wyświetlacz w kabinie kierowcy, umożliwiają całodobowy monitoring i bieżące kontrolowanie temperatury w ładowni pojazdu. Dyspozytor ma bezpośredni podgląd aktualnej pozycji pojazdu na mapie oraz temperatury przewożonego towaru. Dzięki temu czas reakcji na nieodpowiednie odczyty jest bardzo krótki.

SATIS pozwala także na generowanie raportów przewozu, które poinformują o średniej, minimalnej czy najwyższej temperaturze na każdym z umieszczonych termometrów.

Tak zabezpieczony i monitorowany transport na pewno przebiegnie zgodnie z założeniami, a wrażliwy na zmianę temperatury towar dojedzie w nienaruszonym stanie do miejsca docelowego. 

Monitoring temperatury ładunku

Koszt założenia takiego systemu do kilku pojazdów i połączenia go z administracją floty przewozowej jest stosunkowo nieduży, biorąc pod uwagę korzyści, jakie przyniesie. Zabezpieczy on firmę przed stratami, które trzeba by było ponieść w sytuacji, gdy nie zostaną dopełnione wszystkie warunki przewozu ładunków wrażliwych na wahania temperatury. 

Połączenie systemu monitorowania temperatury ładunku z odpowiednim systemem GPS pozwala na bieżąco kontrolować wszelkie informacje o trasie transportów, a w przypadku problemów z ładunkiem lepiej i szybciej “wyłapać” nieprawidłowości i zaplanować dalsze działania.