Jesteś tu:
  • Blog
  • Intuicja kierowcy czy twarde dane? Jak zarządzać trasami przejazdu?

Intuicja kierowcy czy twarde dane? Jak zarządzać trasami przejazdu?

 

„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, ale niektóre są bardziej optymalne od innych. Co więcej, wybranie ich może przełożyć się na lepsze wyniki biznesowe przedsiębiorstwa, sprawniejszą organizację pracy oraz ograniczenie kosztów utrzymania floty pojazdów. Brzmi zachęcająco? Z tego artykułu można dowiedzieć się, dlaczego warto korzystać z narzędzi IT do zarządzania trasami, które codziennie pokonują firmowe samochody. Jakie zalety wynikają z wprowadzenia do firmy zaawansowanych rozwiązań cyfrowych i jak dzięki nim ułatwiona jest praca fleet managera?

„Optymalna” nie zawsze znaczy „krótka”

Po pierwsze warto pamiętać, że trasa przejazdu, która na pierwszy rzut oka wydaje się najkrótsza, w rzeczywistości może okazać się bardzo problematyczna. Jeśli bowiem przebiega ona przez górzysty teren, ma zniszczoną nawierzchnię lub na jednym z jej odcinków prowadzone są prace remontowe, to wcale nie będzie optymalnym wyborem. Takie trasy, mimo iż obiektywnie krótsze, nie są pokonywane szybciej, a do tego wiążą się ze zwiększoną eksploatacją pojazdu. Poprzez jazdę po niepewnym terenie możemy narażać samochód na awarie, a częste hamowanie i przyspieszanie prowadzi do szybszego zużycia paliwa. Trasa optymalna wcale nie oznacza więc najkrótszej. Dzięki narzędziom cyfrowym przy opracowywaniu kursu pod uwagę wzięta zostanie nie tylko liczba kilometrów, ale też wiele innych czynników.

Oszczędności, oszczędności, oszczędności

Wspomniane we wcześniejszym punkcie ograniczenie eksploatacji pojazdu przekłada się na ograniczenie kosztów zarządzania flotą. Co więcej, kierowcom, którzy spędzili w drodze więcej czasu niż zakładano, przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny. Dzięki narzędziom do zarządzania trasą minimalizujemy częstotliwość występowania takich sytuacji, tym samym nie narażając firmy na niepotrzebne koszty. Wybieranie najbardziej optymalnej drogi może przynieść naszej firmie również korzyści pośrednie. W ten sposób wywiązujemy się również z zobowiązań względem klientów i jesteśmy postrzegani jako przedsiębiorstwo, na którym można polegać. Dobra renoma wzmacnia z kolei naszą pozycję na rynku – podobnie jak konkurencyjny czas wykonywania usług, który również możemy oferować dzięki korzystaniu z odpowiednich narzędzi do zarządzania przejazdami.

Opracowywanie skomplikowanych tras z kilkoma postojami

Korzyści z używania oprogramowań przeznaczonych do opracowywania najlepszych tras zauważalne są przede wszystkim w średnich i dużych firmach, których cała działalność opiera się na transporcie towarów do określonych lokalizacji. W takich przypadkach optymalizacja trasy nie zawsze polega tylko na wybraniu najlepszego sposobu na przedostanie się z punktu A do punktu B. Nierzadko pojazdy te odwiedzają po drodze kilka innych lokalizacji, a czas, w jakim mają się w nich pojawić, musi być skoordynowany z innymi, należącymi do floty samochodami. Dzięki aplikacjom dużo łatwiej jest nad tym zapanować.

Możliwość natychmiastowego reagowania na zmianę sytuacji

Wykorzystywanie narzędzi IT i technologii GPS w celu lepszego zarządzania trasą pojazdu pomaga również w szybszym reagowaniu na zmieniające się potrzeby klientów. Specjalistyczne oprogramowania, z jakich korzystają fleet managerowie, maja wiele rozbudowanych funkcji. Z ich pomocą można przeprowadzić planowanie przejazdu z uwzględnieniem wielu czynników: rozmiarów i rodzaju transportowanego ładunku, czasu potrzebnego na jego załadunek i rozładunek czy też wliczonych przerw dla kierowców. Aplikacje pomagają również w jak najlepszym zarządzaniu przestrzenią ładunkową. Dzięki nim fleet managerowie mają lepszą kontrolę nad realizacją zleceń oraz nad ogólnym stanem całej floty. Powyższe przykłady są dowodem na to, że zarządzanie trasami przejazdu za pomocą narzędzi cyfrowych powinno być standardem w firmach, którym zależy na usprawnieniu działania floty, redukcji kosztów jej utrzymania oraz zwiększeniu konkurencyjności na rynku. Zaawansowane aplikacje do zarządzania przejazdami oferują wiele funkcji służących przeprowadzaniu obliczeń i symulacji. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, w obecnych czasach lepiej polegać więc na twardych danych niż na przysłowiowym „nosie kierowcy”.

Skontaktuj się z nami, przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.