Jesteś tu:
  • Blog
  • Techniki bezpiecznej jazdy, czyli ecodriving

Techniki bezpiecznej jazdy, czyli ecodriving

Ze względu na rosnące ceny paliwa przedsiębiorstwa szukają sprawdzonych sposobów na obniżenie wydatków związanych z utrzymaniem firmowej floty. Jednym z nich jest ecodriving. Najlepsze efekty przynosi on dzięki wsparciu specjalnych rozwiązań cyfrowych.

Co rozumiemy pod pojęciem ecodrivingu?

Ecodriving jest specjalną techniką prowadzenia pojazdu, która przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Polega na dostosowaniu stylu jazdy do warunków panujących na drodze oraz na wyeliminowaniu zbędnych przyśpieszeń, gwałtownych hamowań i nerwowych manewrów na rzecz spokojnego i zrównoważonego prowadzenia pojazdu. Do zasad ecodrivingu należy też płynne ruszanie, utrzymywanie stałej, równomiernej prędkości, praca silnika na obrotach, na których zużywa on najmniej paliwa czy też rozważne korzystanie z klimatyzacji. Kierowca powinien dokładnie analizować sytuację na drodze i przewidywać jej rozwój, by móc zareagować odpowiednio wcześnie.

Ecodriving obejmuje też dbanie o stan techniczny pojazdu. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, wymiana oleju, płynów eksploatacyjnych i filtrów sprawia, że samochód będzie w dobrej kondycji. Taki sposób jazdy przekłada się nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa oraz wydzielanych przez auto spalin – zwiększa też bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wsparcie ekologicznej jazdy przez moduły cyfrowe

Sposób prowadzenia pojazdu przez pracowników danej firmy można kontrolować i usprawniać dzięki rozwiązaniom cyfrowym. Na podstawie danych zebranych przez systemy takie jak SATIS można przeanalizować technikę prowadzenia samochodu, a następnie wyeliminować negatywne nawyki, z których kierowca nawet nie zdawał sobie sprawy. System gromadzi informacje m.in. na temat:  

  • zmian prędkości jazdy w poszczególnych warunkach
  • obrotów silnika
  • dynamiki przyspieszeń i hamowań
  • stosunku hamowania silnikiem do hamowania hamulcem

…a także wielu innych parametrów. Dane te mogą być wparciem w zmianie stylu jazdy i w wyrabianiu nowych, dobrych nawyków. Ekologiczne prowadzenie pojazdu może więc znacznie przyczynić się do zmniejszenia wydatków związanych z utrzymaniem firmowej floty.