Jesteś tu:
  • Blog
  • Zabezpieczenie auta przed kradzieżą

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą

Sposobów ochrony pojazdu przed złodziejem jest kilka – wyróżnić można metody tradycyjne, jak alarmy i blokady, a także rozwiązania oparte na monitorowaniu położenia samochodu. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Alarmy i mechaniczne blokady

Do podstawowych sposobów zabezpieczenia auta przed kradzieżą należą mechaniczne blokady kierownicy lub pedałów. Takie rozwiązania nie gwarantują jednak stuprocentowej skuteczności i dla dobrze przygotowanego złodzieja nie będą stanowiły żadnej przeszkody. Podobnie z montowanymi w samochodach alarmami – doświadczony złodziej bez trudu je rozbroi. Z tego względu popularność zyskały inne rozwiązania.

Monitoring GPS i jego rozszerzenia

Obecnie zarówno kierowcy prywatni, jak i firmy w celu ochrony pojazdów bardzo często korzystają z monitoringu GPS. Dzięki niemu w każdej chwili wiemy, w jakim miejscu znajduje się nasze auto, a więc w porę możemy zareagować na wszelkie nieprawidłowości. Lokalizator GPS zwykle montowany jest w dyskretnym miejscu – złodziej może wiec nawet nie zdawać sobie sprawy z jego obecności. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają też wyznaczenie tak zwanej geostrefy. Przekroczenie granicy wyznaczonego obszaru wywołuje alarm i informuje o tym właściciela pojazdu.

Pojazd można zabezpieczyć przed kradzieżą również dzięki tak zwanemu immobilizerowi, który może być skonfigurowany z systemem GPS. Na czym polega jego działanie? W momencie kradzieży immobilizer unieruchamia pracę poszczególnych elementów auta – na przykład poprzez blokadę zapłonu silnika.

Zaawansowane lokalizatory GPS umożliwiają też rozszerzenie ich funkcjonalności poprzez podłączenie dodatkowych elementów pomiarowych. Dzięki nim w czasie rzeczywistym można monitorować nie tylko położenie pojazdu, lecz także parametry związane ze sposobem jazdy. Takie rozwiązania w dużym stopniu utrudniają kradzież pojazdu. Jeśli zaś już do niej dojdzie, to dzięki dodatkowym modułom możemy na bieżąco otrzymywać informacje na temat stanu skradzionego samochodu, które pomogą w jego odnalezieniu