Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak zmniejszyć koszty za serwisowanie pojazdów wykorzystując monitoring?

Jak zmniejszyć koszty za serwisowanie pojazdów wykorzystując monitoring?

Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań przynosi firmom wiele korzyści – również tych finansowych. Ta zasada sprawdza się również w przypadku systemów do monitorowania pojazdów firmowych. Aplikacje te mają realny wpływ na oszczędności związane z wydatkami na paliwo. Dzięki ich różnorodnym funkcjom osoby zarządzające flotą mogą wprowadzić zmiany, które przyczynią się do zmniejszenia jego zużycia. Jednakże w koszty eksploatacji pojazdu wliczają się nie tylko regularne tankowania – w ostatnim czasie znacznie wzrosły również ceny innych usług oferowanych przez serwisy samochodowe. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się systemy GPS dla firm. Wprowadzenie odpowiednich nawyków może w znacznym stopniu wpłynąć na wydatki związane z wizytami u mechanika.

Zmiana stylu jazdy sposobem na wyeliminowanie usterek

Właściciele floty mogą całkowicie wymienić należące do niej pojazdy na bardziej ekonomiczne i ekologiczne – to dosyć kosztowne rozwiązanie, chociaż jest traktowane jako inwestycja. Jeśli jednak samochody są w dobrym stanie, to sposobów na oszczędzanie należy szukać na przykład w kulturze jazdy kierowców. W takim przypadku warto wdrożyć w firmie system do monitorowania pojazdów.

Aplikacje i oprogramowania tego typu zbierają duże ilości danych na temat kierowców i ich stylu jazdy. Te następnie przedstawiane są zarządzającym flotą w formie raportów. W ten sposób można zidentyfikować zachowania kierowców, które negatywnie wpływają na eksploatację pojazdów. Może to być na przykład agresywny styl jazdy, niepotrzebne i ryzykowne manewry, nagłe hamowania itp. Do powstawania usterek przyczyniać może się także jazda wymagającą i długą trasą, która w większym stopniu wpłynie na eksploatację samochodu. Wszystkie takie czynności i wybory kierowców są kontrolowane i monitorowane przez aplikację, a ich rezultaty są widoczne w raportach. System monitoruje także parametry pracy silnika, które również okazują się przydatne podczas diagnozowania problemów z eksploatacją pojazdu.

Wpajanie dobrych nawyków

Jeśli osoba zarządzająca flotą stwierdzi, że podniosły się koszty serwisowania pojazdów, to przyczyny może szukać właśnie w kulturze jazdy kierowców. Nawyki można zmienić, a raporty wygenerowane przez system monitoringu będą do tego świetnym argumentem. Jednym z rozwiązań są kursy doszkalające dla kierowców, w trakcie których przedstawione zostaną m.in. zasady i zalety ecodrivingu. Ten styl jazdy ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, zmniejszenie zużycia paliwa, a także ograniczenie eksploatacji auta. W większości przypadków wystarczy tylko zmienić pewne przyzwyczajenia kierowców, w czym aplikacja GPS może być bardzo pomocna.

Optymalne trasy i informowanie o awariach

To właśnie wspomniany nieprawidłowy styl jazdy może przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju usterek, z którymi trzeba zgłosić się do mechanika. Jednak system do monitoringu pomaga w ich wyeliminowaniu również poprzez inne ze swoich głównych funkcji – dobór najbardziej optymalnej trasy oraz wczesne wykrywanie awarii. Ekonomiczny styl jazdy w połączeniu z dobrymi warunkami na trasie ogranicza ryzyko wystąpienia problemów. Wcześniej wykryta nieprawidłowość będzie prostsza w naprawie, niż pogłębiająca się usterka, którą przeoczyliśmy.

Dbanie o dobry stan auta

Systemy monitoringu potrafią nie tylko zapobiec częstszym wizytom w warsztatach samochodowych, ale przypominają też o tych, które muszą się odbyć. Aplikacje i oprogramowania tego typu posiadają funkcję, dzięki której gromadzą dane na temat terminów zaplanowanych przeglądów. Niektórych wizyt w punkcie serwisowym nie da się, a nawet nie można uniknąć – są kluczowe dla bezpiecznej jazdy i same w sobie eliminują prawdopodobieństwo wystąpienia usterek. Czynności takie jak wymiana opon, uzupełnienie i wymiana oleju silnikowego, serwis płynów hamulcowych oraz chłodniczych czy dbanie o klimatyzację i filtry muszą być wpisane w koszty eksploatacji samochodu. Dzięki systemom do monitorowania pojazdów można więc lepiej zadbać o stan auta i tym samym ograniczyć kosztowne wizyty w warsztacie samochodowym.