Jak zabezpieczyć firmowe auta przed kradzieżą? | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak zabezpieczyć firmowe auta przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć firmowe auta przed kradzieżą?

Kradzież samochodów firmowych to coraz większy problem w Polsce. Wielu przedsiębiorców traci nie tylko pojazdy, ale również wartościowe wyposażenie i dokumenty, które pozostają w samochodach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie firmowych aut przed kradzieżą.

W firmach, gdzie samochody są niezbędne do codziennej pracy, ich kradzież może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i spowodować znaczne straty finansowe, jednak kradzież samochodu to nie tylko poniesione koszty, ale także czas, który trzeba poświęcić na załatwienie formalności związanych z odzyskaniem skradzionego pojazdu. Dlatego też, zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą powinno być jednym z priorytetów dla każdej firmy, która posiada flotę pojazdów.

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie auta przed kradzieżą, jednak tylko dodatkowe i niestandardowe zabezpieczenia antykradzieżowe są w stanie skutecznie zniechęcić złodziei lub na tyle wydłużyć czas kradzieży i utrudnić ucieczkę, że stanie się ona zbyt ryzykowna. Seryjne zabezpieczenia aut niestety okazują się mało skuteczne. W tym artykule omówimy najważniejsze metody zabezpieczenia firmowych samochodów.

Jak zabezpieczyć firmowe samochody przed kradzieżą?

  • Zainstaluj alarm

Alarm to podstawowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Jeśli jeszcze go nie masz, warto go zainstalować. Nowoczesne systemy alarmowe są wyposażone w czujniki ruchu, które wykrywają nieautoryzowany dostęp do pojazdu. Jeśli ktoś próbuje otworzyć drzwi lub wybić szybę, alarm natychmiast się uruchamia, co powinno odstraszyć potencjalnego złodzieja. W przypadku próby kradzieży, alarm wywołuje głośny sygnał dźwiękowy, który z pewnością zwróci uwagę innych osób.

  • Zamontuj immobilizer CAN

Immobilizer wpinany w szynę CAN to urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą pojazdu, które jest podłączone do szyny danych CAN. Szyna CAN to system komunikacji między różnymi elementami pojazdu, takimi jak silnik, układ hamulcowy, układ kierowniczy itp. Immobilizer wpinany w szynę CAN może być wykorzystywany jako dodatkowe zabezpieczenie, które uniemożliwi włączenie silnika pojazdu bez uprzedniego odczytu i autoryzacji klucza immobilizera.

Po podłączeniu urządzenia do gniazda diagnostycznego, immobilizer odczytuje dane z szyny CAN, aby sprawdzić, czy klucz immobilizera został autoryzowany. Jeśli klucz został autoryzowany, immobilizer pozwala na włączenie silnika. Jeśli jednak klucz nie został autoryzowany, następuje blokada układu zapłonowego, albo komputera sterującego pracą jednostki napędowej.

  • Zainstaluj GPS

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą jest wykorzystanie systemów monitorowania GPS, które są bardzo popularne wśród przedsiębiorców, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi flotami samochodowymi.

System GPS może pomóc w zapobieganiu kradzieży samochodu na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych metod, jest instalacja urządzenia GPS do śledzenia pojazdu, który może być podłączony do układu elektronicznego samochodu i umożliwia jego monitorowanie z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu aplikacji mobilnej lub strony internetowej.

Urządzenie monitorujące, wykorzystujące system GPS do śledzenia pojazdu, może być skonfigurowany w taki sposób, że w przypadku ruchu pojazdu poza ustalonymi przez właściciela granicami, automatycznie powiadomi właściciela lub agencję ochrony, co pozwala na natychmiastową reakcję oraz szybkie zlokalizowanie pojazdu.

Innym sposobem, w jaki GPS może pomóc w zapobieganiu kradzieży samochodu, jest użycie systemu alarmowego z wbudowanym urządzeniem GPS. W przypadku próby kradzieży samochodu, system alarmowy może automatycznie wysyłać powiadomienia o jego położeniu, co pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań. Usługi GPS umożliwiają monitorowanie i śledzenie floty samochodowej w czasie rzeczywistym oraz łatwe i szybkie zlokalizowanie pojazdu w przypadku kradzieży.

  • Zastosuj blokady antykradzieżowe

Kolejnym rozwiązaniem zapobiegającym kradzieżom samochodu są zabezpieczenie  mechaniczne, takie jak blokada kół, kierownicy, skrzyni biegów czy pedału hamulca. Takie zabezpieczenia są stosunkowo tanie i łatwe do zainstalowania, ale nie są one całkowicie skuteczne w zapobieganiu kradzieżom. Mogą one zniechęcić potencjalnych złodziei, ale w wielu przypadkach można je łatwo obejść.

  • Parkuj w odpowiednich miejscach

Kradzież samochodu może wystąpić na każdym parkingu, niezależnie od tego, czy jest to parking strzeżony czy nie. Jednak parkowanie na parkingu strzeżonym może zwiększyć szanse na uniknięcie kradzieży.

Parkingi strzeżone zazwyczaj posiadają systemy monitoringu oraz ochronę fizyczną, co może odstraszyć potencjalnych złodziei. W przypadku kradzieży samochodu na parkingu strzeżonym, właściciel może liczyć na pomoc ze strony pracowników parkingu oraz nagrania z monitoringu, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy.

Oprócz wymienionych rozwiązań, istnieją również inne rozwiązania antykradzieżowe, które różnią się między sobą skutecznością i ceną. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wymagania oraz skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranej formy zabezpieczenia, kluczowe jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak parkowanie w dobrze oświetlonych miejscach, zamykanie drzwi samochodu czy nie pozostawianie w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów wewnątrz auta.

Kradzieże samochodów firmowych są poważnym problemem dla przedsiębiorstw, ponieważ prowadzą one do utraty cennych zasobów oraz kosztownych przestojów w pracy. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdów, aby nie nie padły łupem złodziei.