Jesteś tu:
  • Blog
  • Co należy wiedzieć o mandatach za brak biletu e-TOLL

Co należy wiedzieć o mandatach za brak biletu e-TOLL

W październiku 2021 roku rozpoczął działanie specjalny system do elektronicznego uiszczania opłat drogowych – e-TOLL. Obowiązkowo korzystać z niego muszą osoby kierujące pojazdami oraz zespołami pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Nakaz dotyczy także autobusów i obowiązuje na wszystkich płatnych odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Mandaty za brak uiszczonej opłaty są wysokie – wynoszą nawet do 1500 zł.

Mandaty za brak biletu e-TOLL

W przypadku dwóch państwowych odcinków autostrad A2 (Konin – Stryków) i A4 (Wrocław – Gliwice), brak biletu uprawniającego do przejazdu skutkuje mandatem w wysokości od 500 zł dla kierowców aut osobowych, dostawczych o masie do 3,5 t oraz motocykli, zaś do 1500 zł w przypadku kierujących pojazdami ciężarowymi. Na autostradach kontrole przeprowadzane są za pomocą kamer, które zamontowane są na wjazdach oraz zjazdach z płatnych odcinków. Prowadzone są również tzw. lotne kontrole przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.

Ile czasu na zapłacenie mandatu?

Czas na opłacenie mandatu wynosi 14 dni od momentu jego otrzymania. W sytuacji braku uiszczenia opłaty, Krajowa Administracja Skarbowa zaczyna naliczać odsetki. Natomiast, jeżeli ukarany kierowca zapłaci mandat w ciągu siedmiu dni, zaoszczędzi w ten sposób 100 zł. W przypadku pojazdów osobowych, aut dostawczych o masie do 3,5 t oraz motocykli, mandat wyniesie wówczas 400 zł, z kolei samochodów ciężarowych 1400 zł.

Należy podkreślić, że kary możliwe są również w sytuacji gdy rozładuje się smartfon, na którym zainstalowana jest aplikacja e-TOLL lub w momencie utraty sygnału GPS. Jeśli sygnał nie zostanie odzyskany przez więcej niż 15 minut, musimy zjechać na najbliższym zjeździe. Należną opłatę trzeba uregulować w ciągu trzech dni. Inaczej system naliczy 500 zł kary.

Kierowca ma trzy dni na uiszczenie opłaty od dnia przejazdu płatnym odcinkiem zarządzanym przez GDDKiA, natomiast Krajowa Administracja Skarbowa ma aż 5 lat na wystawienie mandatu oraz jego egzekucję.

Co w przypadku awarii systemu e-TOLL?

Zdarzają się przypadki, w których do braku opłat dochodzi nie z winy kierowcy, a w związku z awarią systemu e-TOLL. Ze względu na to, że jest on oparty na technologii lokalizacji satelitarnej, sporadycznie mogą pojawić się nieprawidłowości w jego działaniu. By zminimalizować ryzyko takich zdarzeń, wielu kierowców decyduje się na montaż profesjonalnych urządzeń GPS, na przykład takich jakie oferuje nasza firma. Do wybranych modeli urządzeń GPS wykorzystywanych do systemu e-TOLL, oferujemy podłączenie dodatkowej diody w kabinie kierowcy. Dioda informuje o poprawnym nadawaniu urządzenia GPS do systemu poboru opłat drogowych e-TOLL. Stanowi to dodatkową informację dla kierowcy, że urządzenie działa prawidłowo.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu zintegrowanego z systemem e-TOLL – skontaktuj się z nami, udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji.