Monitoring GPS a kontrola spalania paliwa | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
 • Blog
 • Monitoring GPS a kontrola spalania paliwa

Monitoring GPS a kontrola spalania paliwa

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie systemów monitorowania GPS, w celu optymalizacji pracy swojej floty. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko śledzenie położenia pojazdów, ale także kontrola sposobu w jaki są one użytkowane. Przede wszystkim wykorzystanie systemów ma wpływ na redukcję kosztów paliwa oraz pozwala na wykrycie nieprawidłowości w sposobie użytkowania pojazdów, takich jak nadmierne przyspieszanie, nagłe hamowanie czy długie postoje w trakcie pracy silnika.

Systemy monitorowania GPS pozwalają na kontrolę zużycia paliwa w poszczególnych etapach pracy pojazdu. To pozwala dokładnie określić ile paliwa zużywa sam silnik, a w jakiej ilości jest ono zużywane podczas postoju. Dzięki temu możemy ocenić, które z pojazdów są bardziej ekonomiczne, a które wymagają modernizacji w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Warto zaznaczyć, że rozwiązania GPS poza kontrolą spalania paliwa, umożliwiają także wprowadzenie różnego rodzaju ulepszeń w procesie eksploatacji pojazdów, takich jak m.in. modyfikacja stylu jazdy kierowcy lub zoptymalizowanie trasy przejazdu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to jak to osiągnąć:

  • Monitorowanie prędkości: system GPS może śledzić prędkość pojazdu i poinformować kierowcę, jeśli przekracza on określony limit. Takie zachowanie prowadzi do większego zużycia paliwa, dlatego kierowca może dostosować swoją jazdę tak aby zminimalizować straty.
  • Kontrolowanie czasu pracy silnika: długie okresy pracy silnika, gdy pojazd stoi w miejscu, prowadzą do niepotrzebnego zużycia paliwa. Dlatego system GPS może pomóc w wykryciu i wyeliminowaniu takich sytuacji.
  • Analiza zużycia paliwa: system może zbierać dane dotyczące zużycia paliwa i wykorzystać je do analizy, w celu zidentyfikowania obszarów, w których zużycie paliwa jest zbyt wysokie. Dzięki temu kierowca może zmodyfikować swoje nawyki jazdy, aby zminimalizować zużycie paliwa.
  • Planowanie tras: system umożliwia zaplanowanie optymalnych tras, które minimalizują zużycie paliwa. Może to obejmować omijanie obszarów z dużym natężeniem ruchu, planowanie tras bez zbędnych przystanków i wybieranie dróg z mniejszymi wzniesieniami.
  • Monitorowanie stanu technicznego pojazdu: system może monitorować stan techniczny pojazdu i ostrzegać kierowcę o konieczności przeglądu lub naprawy. Pojazd w dobrym stanie technicznym zużywa mniej paliwa niż ten, który wymaga naprawy.

Wszystkie te funkcje wspomagają proces redukcji paliwa, mają wpływ na optymalizację procesu eksploatacji pojazdów oraz prowadzą do znacznych oszczędności. Jednakże należy mieć na uwadze,  że ich skuteczność zależy od stopnia zaawansowania danego systemu. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom proponowanym na rynku, aby mieć pewność, że system spełnia nasze oczekiwania.