Jesteś tu:
  • Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury

Transport towarów wrażliwych na zmiany temperatury

Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających i skomplikowanych procesów logistycznych. Wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy, odpowiedniego zaplecza transportowego, jak i planowania poszczególnych etapów procesu logistycznego. Tego typu produkty muszą być transportowane w ściśle kontrolowanym zakresie temperatur, aby dotarły do miejsca przeznaczenia zachowując swoją jakość i świeżość od miejsca załadunku do miejsca przeznaczenia.

Jakie towary są wrażliwe na wahania temperatury?

Do produktów, które wymagają przewozu w temperaturze kontrolowanej, zalicza się przede wszystkim: produkty farmaceutyczne i substancje potrzebne do ich wytworzenia, produkty spożywcze, np. świeże lub mrożone warzywa, mięso i ryby, nabiał, owoce czy alkohole, chemię przemysłową, kosmetyki, a także produkty rolnicze.

Co oznacza transport towarów w temperaturze kontrolowanej?

Transport towarów w temperaturze kontrolowanej dotyczy produktów, które wymagają szczególnych warunków — odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Parametry te powinny być monitorowane i utrzymywane na odpowiednim poziomie w trakcie całego transportu. Najczęściej przewóz odbywa się w niskiej lub ujemnej temperaturze, ale czasami również wymagane jest podgrzanie kontenera czy ładowni do odpowiednich wartości. Odpowiednia temperatura oraz wilgotność w czasie transportu, pozwoli na zachowanie jakości i właściwości przewożonych towarów.

Jakie rozwiązania zapewniają bezpieczny przewóz towarów wrażliwych na temperaturę?

Firmy spedycyjne, chcąc zapewnić swoim klientom w pełni bezpieczny transport, stosują odpowiednie zabezpieczenia technologiczne, umożliwiające monitorowanie temperatury i wilgotności w ładowni pojazdu, a także na bieżąco monitorują trasy przejazdu swojej floty.

Zamontowane lokalizatory, elektroniczne czujniki i termometry cyfrowe oraz wyświetlacz w kabinie kierowcy, umożliwiają całodobowy monitoring i bieżące kontrolowanie temperatury wewnątrz kontenera. Dyspozytor ma bezpośredni podgląd aktualnej pozycji pojazdu na mapie oraz poziomu temperatury przewożonego towaru, dzięki temu czas reakcji na nieodpowiednie odczyty jest relatywnie krótki.

Odpowiednia warunki transportu produktów, powinny być utrzymane przez całą drogę, a także w trakcie przeładunku. Dlatego należy jak najbardziej optymalizować trasę i eliminować długie przestoje podczas transportu.

Optymalizacja tras przejazdu, pozwala na właściwe wykorzystanie floty i zaplanowanie trasy przejazdu tak, aby realizując wszystkie zlecone zadania, pojazdy przejechały jak najmniejszą ilość kilometrów w możliwie najkrótszym czasie. Usprawnia proces planowania tras, podnosząc jednocześnie jakość obsługi klienta końcowego. W efekcie możliwe jest zrealizowanie większej liczby zleceń w krótszym czasie, co skutkuje wzrostem przychodów firmy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i zapewnieniu wysokiej jakość świadczonych usług.

Dlaczego warto zastosować profesjonalne rozwiązania?

Połączenie systemu monitorowania temperatury ładunku z odpowiednim systemem GPS, daje możliwość bieżącego kontrolowania wszelkich informacji dotyczących realizowanych transportów, a w przypadku problemów, szybszego reagowania na nieprawidłowości i zaplanowanie dalszych działań.

Koszt zainstalowania urządzeń monitorujących i połączenia ich z administracją floty przewozowej jest stosunkowo nieduży, biorąc pod uwagę korzyści, jakie przynosi. Koszty związane z ewentualnymi stratami, poniesionymi wskutek wyboru nieprofesjonalnych rozwiązań, zdecydowanie nie są warte pozornych oszczędności, które mogą skusić szczególnie początkujących przedsiębiorców.

Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę to wymagające przedsięwzięcie. Wiąże się przede wszystkim z nowoczesną, sprawną i specjalistyczną flotą, ale także doświadczeniem i optymalizacją procesów logistycznych na każdym etapie procesu logistycznego.