Jesteś tu:
  • Blog
  • Carpooling – zarządzanie autami pulowymi

Carpooling – zarządzanie autami pulowymi

Samochody pulowe, w odróżnieniu od standardowych pojazdów firmowych, nie są przypisane do konkretnego kierowcy, ale w zależności od potrzeb, są one udostępniane danemu pracownikowi. Auta dostępne są do ogólnego użytku, a za kontrolę nad ich użytkowaniem odpowiedzialny jest przeważnie menedżer floty. To ekonomiczne rozwiązanie, zwane carpoolingiem, pozwala zarówno dużym jak i małym firmom efektywniej zarządzać flotą oraz zredukować jej liczbę, co ma znaczący wpływ na wydatki firmy.

Dlaczego samochody pulowe to opłacalne rozwiązanie dla firm?

Przede wszystkim właściciel firmy nie musi inwestować w pojazdy dla wszystkich pracowników. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż często zdarza się, że zakupione auta nie są optymalnie wykorzystywane i stoją nieużywane na parkingu firmowym. Przydzielanie ich pracownikom wyłączne w zależności od potrzeb i bieżących zadań okazuje się bardzo dobrą decyzją, która poprzez redukcję niepotrzebnych kosztów przyczynia się do efektywniejszego zarządzania flotą oraz pozwala na ograniczenie nadużyć w postaci wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Dużym atutem posiadania aut pulowych w firmie, jest to, iż są one wykorzystywane wyłącznie do zadań związanych z działalnością firmy, dlatego też umożliwiają odliczenie 100% VAT od wydatków z nimi związanymi.

Mniej pojazdów w firmie, to znacznie mniejsze koszty, związane nie tylko z samym zakupem pojazdów, ale także m.in. ich ubezpieczeniem i eksploatacją, takie jak paliwo, czy przeglądy techniczne. To również możliwość zwolnienia miejsc parkingowych i wiążących się z tym kosztów.

SATIS Carpooling – wybór odpowiedniej aplikacji

Podejmując decyzję o wdrożeniu carpoolingu w firmie, warto zastanowić się nad odpowiednim systemem, który znacznie ułatwi pracę managerowi floty i pracownikom.

Jednym z nich jest SATIS Carpooling. To jeden z modułów systemu SATIS i umożliwia pełną automatyzację wspólnego korzystania z samochodów służbowych. Administrator floty ma pełną kontrolę nad autami i może decydować o ich udostępnieniu w systemie. Może również w łatwy sposób administrować uprawnieniami pracowników, korzystających z samochodów służbowych na koszt firmy.

Narzędzie to oparte jest na aplikacji webowej oraz mobilnej. Umożliwia rezerwację auta z wyprzedzeniem, jego zdalne otwarcie (rozpoczęcie użytkowania) i zamknięcie (zakończenie użytkowania), a także umieszczenie w systemie takich informacji jak stan czystości, czy ewentualne uszkodzenia auta.

Administrator floty w łatwy sposób może przydzielać samochody do konkretnego pracownika na określony czas i ustalać strefy, w których auto powinno się poruszać. Z łatwością przeanalizuje też postępy w trasie, co ma wpływ na sprawne kontrolowanie procesów w firmie i zarządzanie całą flotą.

Dzięki temu rozwiązaniu można również rozważyć sens utrzymywania etatu pracownika do administrowania i przekazywania kluczy do samochodów. Oszczędności z rezygnacji jedynie z jednego pojazdu we flocie, czyli ok. 1500 zł kosztów miesięcznych, daje oszczędności na poziomie 18.000 zł za jedno auto w ciągu roku, a narzędzie to pozwala na redukcję większej ilości aut, co zwielokrotnia oszczędność 18.000 zł.

Jeśli priorytetem dla Twojej firmy jest ograniczenie kosztów związanych z flotą aut, a także łatwiejsze zarządzanie i dysponowanie pojazdami, to carpooling jest idealnym rozwiązaniem.