Korzyści z wdrożenia telematyki w wypożyczalniach samochodowych | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Korzyści z wdrożenia telematyki w wypożyczalniach samochodowych

Korzyści z wdrożenia telematyki w wypożyczalniach samochodowych

Samochody wypożyczane są do różnych celów. Są potrzebne podczas podróży biznesowych, w trakcie urlopów wypoczynkowych czy też zdarzeń, w których skorzystanie z własnego auta jest w danej chwili niemożliwe. Pozornie możemy uznać, że jest to prosty i wygodny sposób na prowadzenie własnego biznesu. Jednakże zarządzanie wypożyczalnią to wymagające zajęcie i wiąże się z wieloma trudnościami.

Do największych zagrożeń należy utrata pojazdu w wyniku kradzieży, na przykład często zdarzają się sytuacje, że klienci wynajmują auto na fałszywe dokumenty tożsamości. Dlatego też nie bez przyczyny, coraz więcej firm poszukuje rozwiązań, dzięki którym zarządzanie stałoby się sprawniejsze i pozwoliło wyeliminować niepożądane zdarzenia. W takiej sytuacji pomóc mogą systemy telematyczne.  Dlaczego warto je wdrożyć?

Kontrola lokalizacji w czasie rzeczywistym

System GPS zapewnia stałą kontrolę nad pojazdami, zarówno w kraju jak i za granicą. Pozwala na precyzyjne monitorowanie ich położenia na mapach cyfrowych w czasie rzeczywistym.

Specjalne urządzenie, korzystając z sygnału satelitarnego GPS, na bieżąco rejestruje pozycję auta na mapie. Dzięki temu użytkownik ma stały dostęp do aktualnych danych o pojeździe, takich jak położenie, aktualna trasa oraz miejscach, w których się zatrzymywał. Dodatkowo nowoczesne nadajniki GPS wysyłają powiadomienie w przypadku, gdy ktoś próbuje zagłuszyć ich sygnał (jest to częste działanie bardziej doświadczonych przestępców).

Opcja monitoringu 24 godziny na dobę zapewnia poczucie bezpieczeństwa, użytkownik ma świadomość, że w przypadku wystąpienia kradzieży auto zostanie bardzo szybko namierzone.

Istotne jest, aby urządzenie GPS zostało zamontowane w taki sposób, aby było niedostępne i niewidoczne dla niepowołanych osób. Lokalizacja montażu nadajników powinna odbywać się po konsultacji z właścicielem wypożyczalni, a następnie weryfikowana przez specjalistów.

Powiadomienia o sytuacjach niepożądanych  

Rozwiązanie GPS umożliwia także ustawienie powiadomień o sytuacjach niepożądanych, np. gdy pojazd opuści wyznaczoną strefę, w której miał się poruszać. Każde odstępstwo od normy powoduje błyskawiczne wygenerowanie alarmu i natychmiastowe podjęcie działań. Wybierając system telematyczny, istotne jest, aby rozwiązanie gwarantowało niezawodność i skuteczność działania. Dlatego tak ważne jest aby lokalizator GPS, na który się zdecydujemy umożliwiał kompleksowe monitorowanie lokalizacji oraz parametrów pojazdu w czasie rzeczywistym. 

Prowadzenie monitoringu w wypożyczalniach samochodów zarówno osobowych, jaki i dostawczych, to zabezpieczenie przed kradzieżą oraz skuteczna kontrola majątku firmy (w tym przypadku pojazdów), poprzez podgląd obszaru ich użytkowania i miejsca w którym były i w którym obecnie się znajdują. Wdrożenie tego typu rozwiązań zwiększa bezpieczeństwo finansowe firmy oraz minimalizuje prawdopodobieństwo utraty wypożyczanych samochodów.