Nowoczesne systemy teleinformatyczne do zarządzania flotą pojazdów | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Nowoczesne systemy teleinformatyczne do zarządzania flotą pojazdów

Nowoczesne systemy teleinformatyczne do zarządzania flotą pojazdów

Na usługi zarządzania flotą decyduje się coraz więcej firm. Nie tylko ze względu na korzyści finansowe, ale również na usprawnienie działalności firmy.

Bez względu na to, czy transport stanowi kluczowy element oferty czy jest on jednym z procesów wewnątrz struktur firmy, odpowiednia kontrola i sprawne zarządzanie firmowymi pojazdami przekłada się na wymierne korzyści. Warto wiedzieć, jak usprawniać ten obszar, między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów teleinformatycznych.

Zbieranie i przetwarzanie danych
Skuteczność systemów wspierających zarządzanie flotą, opiera się na gromadzeniu i cyfrowym przetwarzaniu niezliczonej ilości informacji pobieranych z różnych źródeł, napływających do systemu w czasie rzeczywistym. Analiza zgromadzonych danych przekłada się na prezentowane wyniki końcowe oraz prognozy. Na ich podstawie łatwo wyciągać wnioski i podejmować właściwe decyzje, mające na celu optymalizację kosztów i sposób wykorzystania firmowych pojazdów.

Rozwiązanie dostosowane do potrzeb
Każda firma ma nieco inną specyfikę działalności oraz różne potrzeby. Zarządzanie flotą także różni się w zależności od rodzaju danego przedsiębiorstwa. Co więcej, firma to złożona struktura i nic nie dzieje się w oderwaniu od pozostałych elementów. Dlatego system zarządzania flotą, powinien być dostosowany do potrzeb klienta.
Dobra aplikacja powinna być na tyle elastyczna, aby po odpowiednim przygotowaniu, równie dobrze mogła być zastosowana we flotach liczących kilka tysięcy pojazdów, jak i w firmach z kilkunastoma samochodami. Szczególnie w przypadku mniejszych firm, kontrola wydatków i sposobu wykorzystywania pojazdów jest czynnością niezbędną.

Wdrożenie systemów monitorujących
Systemy monitorujące pojazdy mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji. Dzięki powszechnej już technologii GPS jesteśmy w stanie sprawdzić gdzie aktualnie znajduje się samochód należący do firmowej floty oraz zebrać inne dane, np. dotyczące jego eksploatacji. Z finansowego punktu widzenia mogą być one przydatne przy faktycznym określeniu kosztów spalania paliwa oraz ustalaniu prędkości z jaką dostarczane są nasze produkty lub usługi. Taka wiedza może uchronić firmę przed stratami spowodowanymi działaniami nieuczciwych pracowników. Wprowadzenie systemu monitorującego odciąży również pracowników przy sporządzaniu raportów. System będzie automatycznie zbierał i gromadził część danych za pracowników.

Nowoczesny monitoring floty – miej błędów i problemów
Zastosowanie odpowiednich systemów wspierających zarządzania flotą pojazdów szybko przyniesie wymierne korzyści, ułatwiając znacząco pracę zarówno przedsiębiorcom, jak i ich pracownikom.
Systemy monitorujące umożliwiają przygotowywanie niezbędnych raportów, ewidencjonowanie kosztów oraz monitorowanie przebiegów pojazdów. Dzięki zaawansowanym analizom łatwo także ocenić wydajność i efektywność wykorzystania czasu pracy pracowników mobilnych. Zarządzanie flotą pojazdów znacząco wspomagają także rozwiązania takie jak sondy paliwowe służące do weryfikacji kart paliwowych. Dzięki nim przedsiębiorca jest w stanie zweryfikować gdzie i w jakiej cenie tankuje pracownik, co jest szczególnie przydatne, gdy firma nie ma podpisanej umowy z konkretną stacją benzynową lub siecią stacji.

Kompleksowe narzędzie do zarządzania flotą pojazdów
System SATIS, oprócz standardowych funkcjonalności, takich jak monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, czy kontroli paliwa,  wspomaga planowanie, umożliwia zwiększenie efektywności pracy oraz redukcję kosztów w firmach posiadających flotę samochodową, niezależnie od jej wielkości. Podstawowym zadaniem systemu jest dostarczanie danych dotyczących eksploatacji pojazdów i maszyn, a w efekcie usprawnienie procesów i poprawienie wyników firmy. Odpowiednio zaprezentowane w systemie dane przedstawiają nieuzasadnione koszty, niską wydajność, zbędne przebiegi oraz inne nadużycia w ramach użytkowania firmowych pojazdów.
System SATIS spełnia najwyższe standardy rynkowe. W jego skład wchodzą mechanizmy kontrolne, moduły optymalizujące koszty, mechanizmy bezpieczeństwa oraz systemy komunikacyjne, umożliwiające między innymi:

  • lokalizowanie położenia pojazdów online w czasie rzeczywistym
  • precyzyjne pomiary paliwa oraz  analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów
  •  optymalizację tras, przewozów i pracy kierowców, wyznaczanie tras i punktów docelowych
  • wsparcie procesów handlowych i automatyzację wielu czynności wykonywanych przez pracowników
  • monitorowanie sposobu jazdy kierowcy
  • generowanie historii przebiegu i lokalizacji pojazdów
  • zaawansowane raporty i analizy

Wykorzystanie oprogramowania do monitoringu GPS floty samochodowej to ogromna szansa i wymierne korzyści dla biznesu. Innowacyjne rozwiązania dają wgląd w dane historyczne, raporty i działania kierowców, dzięki czemu w przyszłości można dokonać lepszych decyzji.