Jesteś tu:
  • Blog
  • Sposoby na oszczędzanie firmowego paliwa

Sposoby na oszczędzanie firmowego paliwa

Optymalizacja kosztów firmowych związanych z wydatkami na paliwo powinna być priorytetem dla każdego menedżera floty i właściciela firmy. Wymaga to jednak wdrożenia odpowiedniego planu działania, zakładającego między innymi regularną edukację pracowników w zakresie ekologicznej jazdy, planowania tras przejazdu, aby były jak najbardziej optymalne, a także bieżącej kontroli stanu technicznego firmowych aut.

Jazda ekonomiczna to szereg zasad, które pozwalają na ograniczenie zużycia paliwa i podzespołów auta, a także zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. W wyniku gwałtownych manewrów ruszania i zatrzymywania się, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 40%. Kolejne nadprogramowe litry związane są z szybką jazdą, utrzymywaniem wysokich obrotów silnika i nieumiejętnym hamowaniem.

Równie istotnym czynnikiem wpływającym na obniżenie kosztów związanych z zarządzaniem flotą, jest odpowiednie planowanie tras przejazdu, uwzględniające najkrótszą drogę dojazdu do celu, redukowanie pustych przebiegów, jak również omijanie płatnych odcinków dróg.  

Generowaniu oszczędności sprzyja także kontrolowanie obiegu paliwa w firmie tak, aby odpowiednio wcześnie wychwycić problem związany z kradzieżą paliwa przez pracowników.

Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie czynników wpływających na wysokie wydatki związane z eksploatacją firmowych pojazdów i tym samym wprowadzenie oszczędności w zakresie firmowej gospodarki paliwowej. Od czego zatem zacząć?

Kontroluj styl jazdy Twoich kierowców

Sposób prowadzenia auta ma ogromny wpływ na wysokość wydatków ponoszonych na paliwo. Aby jeździć ekonomicznie, należy unikać przede wszystkim jazdy na biegu jałowym, gwałtownych przyspieszeń i  hamowań, jazdy na zbyt niskich biegach w stosunku do prędkości oraz utrzymywać stałą prędkość podczas jazd pozamiejskich. Obecnie istnieje możliwość kontrolowania ekonomicznej jazdy. Dzięki komputerom pokładowym można dokonać odpowiednich pomiarów, które pozwolą ocenić, czy obecny styl jazdy jest ekonomiczny. System SATIS posiada możliwość syntetycznego raportowania i oceniania wymienionych wyżej parametrów, co pozwala na wielowymiarową analizę stylu jazdy kierowcy. Na podstawie raportów generowanych z systemu, można ocenić, które z elementów prowadzenia samochodu przez poszczególnych pracowników maja największy wpływ na ilość zużytego paliwa oraz które z nich mogą zostać zoptymalizowane.

Kontroluj zużycie paliwa

Praktycznie w każdej firmie, która posiada samochody służbowe, dochodzi do nadużyć związanych z gospodarką paliwową. Niekontrolowane przejazdy prywatne oraz kradzież paliwa z pojazdów to główne problemy z jakimi muszą się mierzyć zarządcy flot. W jaki sposób kontrolować takie działania i w porę wykrywać nieprawidłowości?

Technologia GPS wykorzystywana w systemie SATIS, pozwala na pomiar paliwa na każdej z zrealizowanych tras. Może się to odbywać na 3 sposoby: bezpośrednio na podstawie wskazań pływaka, za pośrednictwem magistrali CAN lub przy pomocy dodatkowych narzędzi pomiarowych, takich jak np.: sondy i przepływomierze. To bardzo skuteczny sposób na kontrolę zużycia paliwa w firmie. Możliwość zestawienia zużytego i zatankowanego paliwa, pozwala na wykrycie  wszelkich nieprawidłowości, co pozwala na eliminację nadużyć.

Zadbaj o kondycję Twojej floty samochodowej

Istotnym aspektem, mającym wpływ na zużycie paliwa, jest stan techniczny firmowych pojazdów.  W celu utrzymania spalania na optymalnym poziomie, należy pamiętać jak duży wpływ ma odpowiednia eksploatacja samochodów. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w ogumieniu, uchylone bez potrzeby szyby boczne, ciągła jazdą z bagażnikiem dachowym, powodują dodatkowe obciążenie samochodu oraz zmianę współczynnika oporu aerodynamicznego. Często zdarza się również, że nawet najmniejsza usterka powoduje zwiększenie spalania, dlatego regularne wykonywanie przeglądów technicznych jest niezwykle istotne.

Zarządzanie flotą samochodową, to głównie dbałość o dotrzymanie terminów związanych z przeglądami technicznymi, ubezpieczeniami, leasingami  – bardzo łatwo jest się w tym zagubić, szczególnie jeśli flota jest bardzo liczna. Dlatego też, pomocne są automatyczne powiadomienia o zbliżających się terminach. System SATIS, umożliwia ustawienie automatycznych przypomnień związanych z eksploatacją aut, które użytkownik otrzymuje z odpowiednim wyprzedzeniem, co ułatwia codzienne zadania i gwarantuje, że zaplanowane działania nie zostaną przeoczone.

Planuj korzystne trasy

Optymalizacja tras to niezwykle ważny element związany z ilością zużywanego paliwa. Im lepiej i dokładniej zostanie zaplanowana trasa, tym więcej oszczędności. Oprogramowanie SATIS pozwala na taką konfigurację tras przejazdu, aby kierowca dotarł do miejsca docelowego pokonując jak najmniej kilometrów i w jak najkrótszym czasie. Odpowiednio zaplanowane trasy, przełożą się na efektywność zadań – pracownik będzie mógł wykonać więcej zleceń w tym samym czasie, co wpłynie na wzrost przychodów w firmie. Moduł optymalizacji tras przejazdu uwzględnia szereg zmiennych oraz parametrów tak, aby maksymalnie usprawnić każde z przydzielonych zadań.

Zarządzanie flotą samochodową, wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Wdrożenie kilku łatwych kroków, pozwoli uniknąć zbędnych wydatków oraz wygenerować znaczne oszczędności w przedsiębiorstwie.