Jesteś tu:
  • Czy pracownik musi wiedzieć o monitoringu pojazdu?

Czy pracownik musi wiedzieć o monitoringu pojazdu?

Weryfikowanie stanu samochodów służbowych jest rozwiązaniem, na które pracodawcy decydują się coraz częściej. Dzięki nowoczesnym technologiom jest to dużo łatwiejsze. Jak jednak monitoring pojazdu wygląda od strony prawnej? Czy pracownik musi o nim wiedzieć? Jakie dane mogą być zbierane przez kamery i GPS? Informacje na ten temat prezentujemy poniżej.

Świadomość pracownika na temat monitoringu pojazdu i systemu GPS

Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika korzystającego z samochodu służbowego o zamieszczonej w nim kamerze oraz systemie GPS, zakresie danych zbieranych przez te urządzenia, a także o tym, do kogo dane te trafiają. Jeśli umieszczenie urządzeń tego typu w pojazdach należących do floty jest dopiero planowane, informacja musi zostać podana przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Miejscem, gdzie może być to zakomunikowane, jest regulamin pracy, układ zbiorowy lub obwieszczenie. Tak jak w przypadku monitorowania biur, hal produkcyjnych i innych miejsc pracy, konieczne jest też graficzne poinformowanie o obecności kamery w pojeździe.

Pracodawca nie musi uzyskać zgody osoby zatrudnionej na założenie w pojeździe sprzętu kontrolnego, jeśli jest to samochód wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych. Jeśli jednak zatrudniony używa auta również w swoim prywatnym zakresie, powinien mieć możliwość wyłączenia kamery i systemu GPS poza godzinami pracy. Wiąże się to z celami monitoringu, a także z przepisami RODO, o czym wspominamy poniżej.

Jakie dane może zbierać pracodawca?

Decyzja o zamontowaniu kamery i systemu GSP w samochodzie służbowym musi być podyktowana określonymi przyczynami. Firma może w ten sposób efektywniej wykorzystywać flotę pojazdów, dbać o ochronę mienia i zapewniać
bezpieczeństwo swoim pracownikom. Dane zbierane przez systemy monitoringu powinny więc przyczyniać się do spełnienia tych założeń, a osoba zatrudniona powinna być świadoma ich zakresu. Pracodawca może więc kontrolować styl jazdy zatrudnionego, dobór tras, miejsca postojów i tankowania paliwa. W świetle RODO taki rodzaj monitoringu jest jak najbardziej dopuszczony.