Jak zapobiegać kradzieżom paliwa? | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak zapobiegać kradzieżom paliwa?

Jak zapobiegać kradzieżom paliwa?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że koszty zakupu paliwa stanowią bardzo duży procent wydatków ponoszonych przez firmy zajmujące się transportem osób i towaru. Optymalizacja zarządzania budżetem firmy jest jednak utrudniona przez kradzieże paliwa – proceder, który mimo braku nagłośnienia, jest w naszym kraju bardzo częsty. Właściciele firm przewozowych tym bardziej powinni zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie należących do floty pojazdów. Na szczęście istnieje wiele skutecznych na to sposobów.

Metody zapobiegania kradzieży paliwa

Do kradzieży paliwa najczęściej dochodzi na parkingach i stacjach benzynowych. Pozostawiany bez nadzoru pojazd jest łatwym celem złodzieja. Korek od zbiornika paliwa można bardzo łatwo podważyć, szczególnie w nowych modelach samochodów. Złodziej może też wywiercić dziurę w baku. Spotykane są też sytuacje, w których to pracownik mija się z prawdą podczas rozliczeń wydatków na gaz lub benzynę, narażając firmę na straty. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Ochrona wlewu i zbiornika

Wśród najpopularniejszych metod znajduje się oczywiście zabezpieczenie wlewu. Posłużyć do tego może takie wyposażenie, jak korki zabezpieczające, blokady wlewu czy sitka antykradzieżowe. To najczęstsze, względnie niedrogie sposoby, których sama obecność może już odstraszyć złodziei. Nieco droższym rozwiązaniem jest zainwestowanie w obudowę baku.

Monitoring stanu pojazdu

Do bardziej zaawansowanych metod należą z kolei szyny informatyczne CAN i alarmy antykradzieżowe, które można łączyć z systemem GPS i elektronicznymi narzędziami do zarządzania flotą. Dzięki zbieranym przez szynę danym dotyczącym poziomu spalania paliwa i wysokości obrotów silnika, można na bieżąco kontrolować stan pojazdu. Alarmy z kolei ostrzegą nas o próbie kradzieży i pozwalają w porę na nią zareagować.

Inne metody prewencji

Skuteczne może okazać się również właściwe zachowanie na parkingu: ustawianie pojazdu w sposób utrudniający złodziejowi dostęp do baku oraz korzystanie z parkingów bezpiecznych i dobrze oświetlonych.