Jesteś tu:
 • Blog
 • Ecodriving, czyli sposób na obniżenie zużycia paliwa w Twojej firmie

Ecodriving, czyli sposób na obniżenie zużycia paliwa w Twojej firmie

W ostatnim czasie ceny za paliwo zdecydowanie wzrosły i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić. Dlatego też warto zastanowić się na tym, co zrobić aby zmniejszyć wydatki przeznaczane na benzynę w firmie. Aby zacząć oszczędzać nie trzeba wprowadzać drastycznych ograniczeń w korzystaniu z floty samochodowej, wystarczy jedynie odpowiednio eksploatować firmowe pojazdy.

Podstawą redukcji kosztów przeznaczanych na paliwo jest zrównoważony i ekonomiczny styl prowadzenia samochodu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim każdy kierowca powinien dopasować prędkość do warunków jakie panują na drodze. Należy unikać zbędnych zrywów oraz gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Najważniejsze jest zachowanie płynności jazdy oraz utrzymanie obrotów silnika na jednostajnym poziomie. Rozpędzenie pojazdu wymaga zdecydowanie więcej energii niż utrzymanie stałej prędkości, jest to zasada o której powinien pamiętać każdy kierowca. Jeżeli nie będzie ona przestrzegana, możemy zapomnieć o niskich kosztach zużycia paliwa.

Kontrola spalania

Zdarza się, że kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy ze swoich złych nawyków podczas jazdy i ich rzeczywistego wpływu na ilość zużytego paliwa.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Skuteczną metodą jest wdrożenie nowoczesnych technologii, takich jak monitoring GPS, która umożliwia pomiar zużytego paliwa na każdej z przebytych tras. Dodatkowo na podstawie dedykowanych raportów pozwala ocenić, które elementy jazdy poszczególnych kierowców mają największy wpływ na ilość zużycia paliwa i postarać się je w porę wyeliminować.

Czy oszczędnie oznacza wolniej?

Jazda ekonomiczna wcale nie oznacza, że trzeba jechać z niską prędkością. Można jeździć dynamicznie, zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa i jednocześnie redukując spalanie paliwa. Najważniejsze to dostosowanie odpowiedniego biegu do szybkości jazdy. Jazda na najwyższym biegu przy zachowaniu możliwie najmniejszych obrotów ma wpływ na zmniejszenie spalania, nie powodując przy tym uszkodzeń silnika. Równie ważna jest zdecydowana redukcja biegów oraz dynamiczne wciskanie gazu w momencie przyspieszania. Dzięki temu samochód reaguje szybciej, co skraca czas rozpędzania, nie narażając na szkodę układu napędowego.

Właściwa kondycja auta

Należy jednak pamiętać, że nie tylko styl jazdy kierowcy ma wpływ na ilość zużytego paliwa. Kluczową sprawą  są regularne przeglądy techniczne samochodu. Często przegląd techniczny auta mylony jest z badaniem technicznym pojazdu, a tymczasem znacznie się różnią. Badanie techniczne jest obowiązkowe i przeprowadzane głównie w stacjach diagnostycznych. Jest ono konieczne, aby auto mogło być dopuszczone do ruchu po drogach. Natomiast przegląd okresowy, zwany potocznie przeglądem technicznym to zalecana przez producentów aut kontrola pod względem stanu technicznego, mająca na celu także cykliczną wymianę części i płynów eksploatacyjnych pojazdu. Prawidłowo serwisowany samochód jest mniej awaryjny i spala zdecydowanie mniej paliwa.

Duże znaczenie ma monitorowanie parametru przebiegu i czasu jaki upłynął od ostatniego przeglądu. Często zdarza się, że zapominamy o tych terminach, co później może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Do zabezpieczenia firmy przed takimi zdarzeniami idealny jest system SATIS, którego jedną z funkcjonalności jest automatyczne wysyłanie powiadomień o zbliżających się terminach, w tym również dotyczących przeglądu technicznego samochodu. Jest to niezwykle przydatna funkcjonalność, gdyż eliminuje ryzyko pominięcia jakiegoś priorytetowego wydarzenia.

 Ekonomiczna jazda z systemem SATIS

Jazda ekonomiczna (ecodriving) to szereg zasad, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo, ograniczyć zużycie paliwa i podzespołów auta, a także chronić środowisko.

Technologia wykorzystywana w systemie SATIS, umożliwia rejestrowanie co 1 sekundę  i analizowanie wielu kluczowych parametrów podczas jazdy samochodu. Należą do nich:

 • dynamika przyspieszeń i hamowań
 • jazda przy zachowaniu obrotów silnika, optymalnych do aktualnego biegu
 • prędkość poruszania się
 • utrzymywanie stałej prędkości
 • unikanie biegu jałowego
 • pokonywanie zakrętów ze zbyt dużą prędkością
 • porównanie prędkości obowiązującej na drodze z aktualną prędkością pojazdu
 • stosunek hamowań silnikiem do hamowań hamulcem
 • przeciążenia

Zbiorcza ocena dla poszczególnych aut, umożliwia wyciągnięcie szybkich wniosków ze stylu jazdy i oszacowanie skali problemu u poszczególnych kierowców. Wprowadzenie obowiązku ekonomicznej jazdy w firmie  i bieżąca kontrola stylu jazdy, pozwala oszczędzić nawet  do kilkuset złotych miesięcznie, a w przypadku dużej floty nawet o kilka tysięcy.

Oprócz oszczędności wydatków na paliwo, zmiana nawyków kierowców, pozwala także na  zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, ograniczenie zużycia podzespołów auta, a także wpływa na ochronę środowiska. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem powyższych zasad już dziś.