Jesteś tu:
 • Blog
 • Monitoring maszyn budowlanych

Monitoring maszyn budowlanych

Monitorowanie maszyn budowlanych staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w firmach, które chcą z jednej strony podnieść efektywność pracy zatrudnionych osób i elastycznie przydzielać im obowiązki, a z drugiej – chcą optymalizować koszty eksploatacji maszyn. Nowoczesne systemy monitoringu dostarczają dane, które mogą być wykorzystane w wielu obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Maszyny budowlane stanowią grupę dość nietypowych pojazdów. Przeznaczone są do wykonywania ciężkich prac w trudnych warunkach oraz często na niewielkich obszarach. Są to sprzęty bardzo kosztowne i przez to często narażone na kradzieże. Dodatkowo zdarza się, że operatorzy maszyn wykorzystują je w niewłaściwy sposób, co ma negatywny wpływ na ich eksploatację.

Właściciele oraz osoby zarządzające parkiem maszynowym oczekują przede wszystkim osiągnięcia optymalizacji kosztów związanych z pracą parku maszynowego oraz jak najefektywniejszego wykorzystania posiadanych zasobów.

Niezawodne narzędzie pracy  

Monitoring maszyn to przede wszystkim pełna kontrola. Korzystając z tego rozwiązania można mieć pewność, że w przypadku pojawienia się nadużyć bądź różnych sytuacji niepożądanych, będziemy w stanie je wykryć i szybko wyeliminować. Rozwiązanie umożliwia przekazywanie precyzyjnych danych z urządzeń monitorujących do systemu dotyczących zużycia paliwa w maszynach oraz czasu ich pracy w określonym miejscu. Nowoczesne czujniki identyfikują także tankowania i upusty paliwa, co więcej wysyłają do pracodawcy monity o przedłużającym się postoju danej maszyny.

Dlatego też, jeżeli zależy nam na stałej kontroli czynników takich jak czas pracy, czy eksploatacja maszyn, najlepszą metodą jest wdrożenie rozwiązań monitorujących w oparciu o technologię GPS.

Monitoring maszyn budowlanych – korzyści

 • Pomiar faktycznego czasu pracy maszyny i operatora – kontrola wydajności pracowników, rzeczywisty czas pracy oraz liczba niepotrzebnych przestojów
 • Pomiar czasu pracy na określonych placach budowy (inwestycjach)
 • Zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa na placu budowy
 • Pomiar zużytego paliwa – kontrola nadużyć pracowniczych
 • Kontrola tankowań dokonywanych z kontenerowych i/lub mobilnych stacji pali
 • Eliminacja nadużyć pracowniczych
 • Zabezpieczenie przed kradzieżą – podgląd maszyn w czasie rzeczywistym, dostęp do bieżących informacji o aktualnym położeniu obiektów ruchomych
 • Zautomatyzowanie procesów obsługowych związanych z parkiem maszynowym (serwisy, przeglądy, wymiany eksploatacyjne, ubezpieczenia)
 • Lokalizacja maszyn w czasie rzeczywistym
 • Alarmowanie o zdarzeniach pożądanych lub niepożądanych

Monitoring GPS maszyn budowlanych pozwala nie tylko na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracowników, ale również optymalizację kosztów związanych z eksploatacją maszyn. Dlatego, wdrożenie tego typu rozwiązań jest skutecznym sposobem na znaczne usprawnienie przedsiębiorstwa i na redukcję niepotrzebnych kosztów.

System SATIS to rozwiązanie, które w oparciu o lokalizatory GPS, dokładnie zlokalizuje położenie maszyny. Osoby zarządzające firmą budowlaną w każdej chwili mogą sprawdzić, czy maszyna znajduje się na budowie i czy wykonuje swoje zadania.