Ekonomiczna jazda - co to znaczy? | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Ekonomiczna jazda – co to znaczy?

Ekonomiczna jazda – co to znaczy?

O ekonomicznej jeździe przynajmniej raz słyszał każdy kierowca. Pomimo tego, że kolejne generacje samochodów są coraz nowocześniejsze i bardziej ekologiczne, nadal warto stosować się do zasad ekonomicznego prowadzenia pojazdu. Dlaczego? Po pierwsze, ten sposób jazdy ogranicza negatywny wpływ poruszania się autami na środowisko, a po drugie – dba o nasze portfele.

Jazda ekonomiczna to taka, która pozwala nam na przejechanie trasy optymalnie szybko przy jednoczesnej oszczędności paliwa w samochodzie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa na drodze. Wprowadzenie pewnych nawyków potrafi znacznie ograniczyć wydatki na paliwo – możemy zaoszczędzić nawet 25 % procent w skali miesiąca. Nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej osób uczy się takiej techniki jazdy, a nawet uczęszcza na specjalne kursy ecodrivingu.

Jak jeździć ekonomicznie?

Ekonomiczna jazda polega w głównej mierze na dostosowaniu swoich zachowań do obecnej sytuacji na drodze. Najważniejszą zasadą jest unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania. Im spokojniej, tym lepiej dla środowiska i portfela.

Wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość, hamujmy więc silnikiem (na przykład, gdy widzimy, że nie zdążymy w danym cyklu świateł opuścić skrzyżowania). Nie przyspieszajmy również zbyt dynamicznie. Płynna i spokojna jazda na możliwie jak najmniejszych obrotach silnika to właśnie główne elementy jazdy ekonomicznej.

Oszczędności mogą zaczynać się jednak już przy samym starcie – powinniśmy ruszać dosłownie chwilę po uruchomieniu auta. Silnik rozgrzewa się znacznie szybciej podczas jazdy niż podczas postoju.

Uwaga: Wbrew wielu opiniom nie powinniśmy jeździć na „luzie”, ponieważ bieg jałowy również spala pewne ilości paliwa.

Ekonomiczna jazda służbowymi samochodami

W przypadku pojedynczego pojazdu oszczędzić możemy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Wprowadzenie zasad ekonomicznej jazdy w dużej flocie może więc wiązać się z pomniejszeniem comiesięcznych kosztów o kilka tysięcy. Przy prowadzeniu firmy, warto pomyśleć o odpowiedniej kontroli kierowców i aut. To właśnie wiedza na temat stylu jazdy danego pracownika wpłynie przecież końcowo na stan firmowego konta.

System monitoringu pojazdów SATIS to rozwiązanie, które dedykowane jest średnim i dużym firmom, dla których celem strategicznym jest ograniczenie wydatków związanych z procesem transportu. Oprogramowanie SATIS to specjalny algorytm, który pozwala na ocenienie stylu jazdy konkretnego pracownika i spalania używanego auta. Algorytm jest w stanie rozpoznać postój, upusty paliwa, korki i wiele innych sytuacji, które mogą ważyć na ostateczny wynik. Dodatkowo instalując monitoring GPS, uzyskujemy w zasadzie kompletne dane o przebytych trasach i zużyciu paliwa. Tego typu informacje pozwalają już na wyciągnięcie konkretnych wniosków, które mogą nam pomóc w zmniejszeniu ponoszonych kosztów.