Jesteś tu:
  • Sposoby zabezpieczenia samochodów służbowych

Sposoby zabezpieczenia samochodów służbowych

Mimo upływu lat kradzież samochodów nadal jest bardzo popularnym zjawiskiem. Złamanie podstawowych zabezpieczeń i przejęcie kontroli nad autem zajmuje sprawnemu złodziejowi kilka chwil. Warto zastanowić się, jak utrudnić złodziejom kradzież, stosując klasyczne zabezpieczenia w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Auta służbowe na celowniku

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie samochodów firmowych przed kradzieżą? Skradzione auto to nie tylko straty finansowe dla firmy, ale także zaburzenie płynności w realizowaniu zleceń. Niekiedy w samochodzie znajduje się towar lub dokumenty klientów, a to generuje dodatkowe problemy. Auta służbowe powinny być zatem pojazdami pod szczególnym nadzorem. Jak je uchronić przed kradzieżą?

Alarmy samochodowe

Klasyczne zabezpieczenie alarmem nadal jest powszechnie wykorzystywane, ale w wielu wypadkach nie spełnia już swojej roli. Doświadczenie i pomysłowość osób, które specjalizują się w kradzieży aut, pozwala na szybkie rozbrojenie popularnych alarmów samochodowych. Alarmy oparte na nowych rozwiązaniach technologicznych, za każdym razem wykorzystują inny, losowo wygenerowany sygnał. W takim przypadku, nawet jeśli złodziej przechwyci kod, to okaże się, że jest on już nieaktywny.

Immobilizer

Obecnie montowane alarmy w autach mają funkcję immobilizera. Jest to elektroniczne zabezpieczenie, które w razie potrzeby odcina prąd płynący do ważnych elementów samochodu, na przykład do pompy paliwa. A jak wiadomo, bez działającej pompy paliwa czy rozrusznika samochód nie ruszy. Immobilizer to tak naprawdę dwa elementy: transponder przy kluczyku, a także odbiornik znajdujący się wewnątrz pojazdu. Po włożeniu do stacyjki kluczyka lub w chwili zbliżenia go do kolumny kierowniczej następuje wymiana sygnałów. Krótka, trwająca milisekundy analiza komputera potwierdza, że sygnały z dwóch źródeł są identyczne i zapłon (czasami też cała elektronika w aucie) zostaje odblokowany. Oczywiście dla sprawnego złodzieja nie jest to większa przeszkoda. Po znalezieniu skrzynki odcinającej przepływ prądu może on zrobić obejście i odjechać, jednak zajmie to dużo czasu.

Systemy lokalizacji GPS w autach służbowych

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odpowiedni monitoring pojazdu, który opiera się o lokalizator GPS. Dzięki systemowi zabezpieczeń, który oferuje SATIS, widzimy aktualną pozycję naszego auta.

Dodatkowo nowoczesne nadajniki GPS wysyłają powiadomienie w przypadku, gdy ktoś próbuje zagłuszyć ich sygnał (jest to częste działanie bardziej doświadczonych przestępców).

Przewagą systemów GPS nad pozostałymi jest fakt że, nawet gdy do takiej kradzieży dojdzie, pozostaje szansa na odzyskanie samochodu. Zgłoszenie odpowiednio szybko takiego faktu na policji, zwykle kończy się odnalezieniem samochodu, a to wszystko dzięki zamontowanemu nadajnikowi.

Warto zabezpieczyć samochody firmowe kompleksowo. Z jednej strony uwzględnić klasyczne zabezpieczenia takie jak alarm samochodowy czy immobilizer. Z drugiej, skuteczne nowoczesne rozwiązania jak zabezpieczenie samochodowe SATIS. Daje to pewność, że nasze auto szybko zostanie odnalezione, a sprawcy nie unikną odpowiedniej kary.