Jesteś tu:
  • Blog
  • Fleet menedżer i jego rola w firmie

Fleet menedżer i jego rola w firmie

Coraz więcej właścicieli firm staje przed wyzwaniem z jakim wiąże się zarządzanie flotą samochodową.

Fakt posiadania już nawet kilku samochodów w firmie, powoduje, że potrzebna jest osoba, której powierzymy obowiązki związane z właściwym zarządzeniem i eksploatacją pojazdów. Czy może to być każdy pracownik? Otóż nie, do tego zadania potrzebna jest wykwalifikowana osoba, posiadająca odpowiednie kompetencje i wiedzę, aby wziąć odpowiedzialność za firmową flotę i móc realizować politykę finansową przedsiębiorstwa w tym zakresie. Jednakże zdarzają się jeszcze właściciele firm, którzy mają wątpliwości w związku z zatrudnieniem fleet menedżera, nie zdając  sobie sprawy, jak bardzo jest on niezbędny w momencie podejmowania kluczowych decyzji biznesowych, mających często wpływ na rozwój całego przedsiębiorstwa.

Dlaczego zatem warto zatrudnić sprawdzonego kierownika floty?

Ma to przede wszystkim związek z istotą obowiązków związanych z polityką flotową. Warto podkreślić, że koszty z nią związane to nie tylko zakup samochodu i wybór odpowiedniej marki, a chociażby wybór formy finansowania. Podjęcie decyzji wymaga dokładnej analizy pod kątem potrzeb firmy oraz jej możliwości, dlatego też potrzebny jest ekspert, który wskaże odpowiednie rozwiązanie. Ponadto, jeżeli samochodów służbowych przybywa, koszty zaczynają rosnąć, a logistyka flotowa zaczyna być coraz bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji łatwo utracić kontrolę nad zarządzaniem.

Wyobraźmy sobie sytuację, podczas której w tym samym dniu kilka pojazdów ulega awarii – automatycznie tracimy możliwość realizacji zaplanowanych zadań, kierowcy nie dojeżdżają do klientów na czas, pojawią się nieplanowane koszty, a przy tym traci wizerunek firmy. Dlatego tak ważna jest rola managera floty, którego wiedza i doświadczenie i umiejętność podjęcia dobrych decyzji, pomogą uniknąć niepotrzebnych strat i sprawnie rozwiązać zaistniałe problemy.

Obowiązków, należących do osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest jednak zdecydowanie więcej.  Poza optymalizacją kosztów związanych z utrzymaniem floty, jest dbanie o stan techniczny pojazdów oraz pilnowanie terminów z tym związanych, czy też bieżące rozliczanie kart paliwowych. Należy podkreślić, że coraz częściej, w celu optymalizacji działań zarówno menedżerów jak i kierowców, firmy decydują się na wdrożenie specjalistycznych systemów do monitoringu GPS.

System GPS wsparciem zarządzania flotą

Należy podkreślić, że żaden system nie jest w stanie zastąpić pracy człowieka, jednakże może znacznie usprawnić i ułatwić jego pracę oraz pomóc wygenerować jeszcze większe oszczędności. Jak zatem oprogramowanie GPS wspiera pracę managera floty?

Przede wszystkim systemy GPS umożliwiają:

  • lokalizowanie pojazdu na mapie cyfrowej on-line
  • monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym
  • wyznaczanie tras i punktów docelowych
  • dostęp do historii przebiegu i lokalizacji pojazdu
  • wyznaczanie obszarów kierowcy
  • dostęp do rozbudowanego systemu raportowania
  • analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów

Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania, które będzie spełniało oczekiwania firmy również przyda się wiedza i doświadczenie fleet menedżera, a wdrożenie nowoczesnych technologii z pewnością wpłynie na optymalizację całej polityki flotowej.

Bez wątpienia fleet menedżer to ważna funkcja w firmie posiadającej flotę samochodową. Należy pamiętać, że musi to być pracownik, który posiada wiedzę branżową, orientuje się w nowoczesnych rozwiązaniach dostępnych na rynku oraz ma świadomość jakie działania pozwolą przedsiębiorstwu wygenerować oszczędności i skutecznie zarządzać flotą samochodową.