Główne korzyści z optymalizacji tras przejazdu | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Główne korzyści z optymalizacji tras przejazdu

Główne korzyści z optymalizacji tras przejazdu

Posiadanie samochodów służbowych to duży komfort i udogodnienie, ale niestety również spory wydatek. Wielu właścicieli firm zastanawia się co zrobić, aby ograniczyć miesięczne koszty eksploatacji pojazdów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ograniczenie liczby pokonywanych kilometrów – i nie chodzi o zmniejszenie ilości zleceń czy spotkań służbowych, które skutkowałyby mniejszymi zyskami dla firmy, tylko o optymalizację tras przejazdu. Na czym to dokładnie polega i w jaki sposób przyczynia się do redukcji wydatków w firmie?

Oszczędność kosztów i czasu

Właściwe zaplanowanie drogi pozwala wyznaczyć szczegóły trasy w taki sposób, aby była ona zarówno ekonomiczna jak i bezpieczna. I nie chodzi wyłącznie o skrócenie jej długości, równie istotną rolę w planowaniu odgrywa także ukształtowanie terenu oraz rodzaj nawierzchni.

Należy pamiętać, że gdy pojazd porusza się po nierównej bądź zniszczonej drodze, zdecydowanie wpływa to na zwiększenie spalania, nawet w przypadku gdy wybrana trasa jest najkrótszą z możliwych. Ponadto, przejazd po niewłaściwej nawierzchni znacznie przyspiesza eksploatację pojazdu, generując w ten sposób niepotrzebne koszty serwisu czy napraw. Dlatego optymalizacja tras transportowych,  pozwala wnikliwie przeanalizować szczegóły przejazdu oraz dokonać wyboru najlepszej trasy, która będzie najbardziej ekonomiczna i pozwoli zaoszczędzić wydatki przeznaczone na utrzymanie floty.

Warto zaznaczyć, że profesjonalna optymalizacja tras, to również szansa na uniknięcie mandatów za nieprzepisową jazdę lub kar  za przekroczenie dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu w przypadku. Biorąc pod uwagę wielkość całej floty oraz liczbę przejazdów w ciągu całego roku, może się to przełożyć na wyraźne oszczędności.

Nie bez powodu mówi się, że „czas to pieniądz”. Przedsiębiorcy wszystkich branż poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby maksymalnie skrócić oraz usprawnić procesy biznesowe. Dlatego tak kluczowe okazuje się odpowiednie zaplanowanie tras w branży logistycznej i transportowej. Wyznaczenie maksymalnie optymalnej drogi to oszczędność nie tylko paliwa, ale i czasu. Możliwość ominięcia remontów lub nieprzewidzianych objazdów podczas jazdy pozwala na wykonanie określonego zadania w zaplanowanym czasie. A to z kolei umożliwia wywiązanie się z zobowiązań wobec klienta i tym samym zachowanie płynności funkcjonowania w firmie.

Usprawnienie codziennej pracy fleet menedżera

Optymalizacja tras to również efektywniejsze zarządzanie pracą kierowców oraz większa sprawność funkcjonowania przedsiębiorstwa. Aby móc w pełni sprawować kontrolę nad pojazdami i pracownikami mobilnymi, nieocenione okazują się profesjonalne narzędzia telematyczne. Do tego typu rozwiązań należy system SATIS, który dzięki swoim zaawansowanym funkcjonalnościom ułatwia codzienną pracę  osoby zarządzającej flotą i  pozwala zaplanować trasę w taki sposób, aby uniknąć błędów i zrealizować wszystkie zlecenia w wyznaczonym czasie.

Planowanie tras w systemie SATIS, umożliwia wyznaczenie najkorzystniejszej drogi tak, aby kierowca pokonał jak najmniej kilometrów do miejsca docelowego. Pozwala to zaoszczędzić czas, bez utraty zysków – jeżeli dobrze zaplanujemy  trasę przejazdu, pracownik będzie mógł wykonać więcej zleceń w tym samym czasie. Dodatkowo, podczas wyznaczania drogi, moduł optymalizacji tras uwzględnia wiele zmiennych i parametrów, co umożliwia maksymalnie zoptymalizować każde z przydzielonych zadań.

Główne korzyści z optymalizacji tras z systemem SATIS:

  • zwiększenie wydajności pracy fleet manedżerów  i pracowników realizujących zadania w terenie
  • zmniejszenie ilości przejechanych kilometrów oraz czasu realizacji zleceń
  • optymalizacja i większa efektywność przydzielonych zadań
  • obniżenie kosztów transportu
  • kontrola wykonywanych zleceń
  • poprawa jakości wykonywanych usług

Bez wątpienia profesjonalna optymalizacja tras przejazdu ma znaczący wpływ na jakość oferowanych usług i wzrost konkurencyjności firmy. Pozwala na osiąganie lepszych wyników biznesowych i skuteczniejsze realizowanie celów strategicznych przedsiębiorstwa.