Jesteś tu:
  • Blog
  • Kontrola obiegu paliwa w firmie

Kontrola obiegu paliwa w firmie

Zastanawiasz się, jak kontrolować paliwo w firmie? Właściwe zarządzanie flotą w firmie oznacza także optymalizowanie kosztów i redukowanie wydatków tam, gdzie to możliwe bez obniżenia jakości świadczonych usług transportowych. Paliwo jest tym czynnikiem, który generuje bardzo duże koszty. Rozwiązaniem może być wprowadzenie jego monitoringu. Jakie są zalety i wady ewidencji paliwa w firmie?

Utrzymanie floty kosztuje niemało. Wie o tym każdy przedsiębiorca, który posiada w swojej firmie chociażby kilka samochodów eksploatowanych codziennie przez pracowników. To właśnie koszty eksploatacyjne potrafią pochłaniać dużą część budżetu przeznaczonego na transport w przedsiębiorstwie. Tym bardziej warto zoptymalizować koszty tankowania. Można to zrobić dzięki monitoringowi paliwa w przedsiębiorstwie. Często wykorzystuje się do tego specjalistyczne oprogramowanie do zdalnego odczytu tachografu, który dostarcza precyzyjnych danych na temat pokonanych tras, czasu pracy kierowcy i zużycia paliwa.

Monitoring paliwa – jak to się robi? 

Monitoring i kontrola paliwa w firmie to tak naprawdę sprawdzenie stanu faktycznego z założeniami i warunkami eksploatacyjnymi. Innymi słowy, dokonuje się analizy pracy kierowcy na określonych trasach w odniesieniu do poziomu napełnienia baku. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technicznych, które z jednej strony umożliwią zebranie wiarygodnych i dokładnych danych, a z drugiej – pozwolą przeanalizować te dane i przygotować odpowiedni raport.

W SATIS wykorzystujemy najnowocześniejsze, innowacyjne rozwiązania, dzięki którym ewidencja zużycia paliwa w firmie jest nie tylko wiarygodna, ale również wygodna. Nowoczesny monitoring pojazdów GPS pozwala w czasie rzeczywistym kontrolować paliwo bez względu na użytą technologię. Odczyt może być dokonywany na przykład z cyfrowych lub analogowych sond paliwowych. Pierwsza wersja jest lepsza, ponieważ pozwala na kalibrację wskazań w litrach, można zmieniać oprogramowanie sondy zdalnie, a także jest ona bardziej odporna na zakłócenia. Inne rozwiązania to odczyt z pływaków fabrycznych, przepływomierzy, z magistrali CAN (zastosowany wariant zależy od modelu samochodu), chwilowego spalania, a nawet z licznika wskazującego ilość paliwa faktycznie dostarczonego do silnika (Total Fuel).

Powyższe rozwiązania to sposoby na pozyskanie danych. Te informacje trzeba jeszcze odpowiednio przetworzyć. W SATIS wykorzystujemy do tego specjalny algorytm paliwowy. Dzięki tego rodzaju zaawansowanemu oprogramowaniu można dokonać dokładnej ewidencji rozchodu paliwa w odniesieniu do warunków pracy pojazdu i jego specyficznych cech.

Kontrola zużycia paliwa – zalety 

Ktoś mógłby zapytać, po co ponosić koszty montażu systemu kontrolującego paliwo. Właśnie po to, aby ograniczyć jeszcze większe koszty paliwa w firmie transportowej. W tym kontekście kontrola ilości paliwa w zbiorniku i jego spalanie to przede wszystkim zalety. Niestety, pracownicy są różni. Oczywiście nie można zakładać, że wszyscy są nieuczciwi, ale część z nich łatwo ulega pokusie. W rezultacie okazuje się, że sami kierowcy TIR-ów w części przypadków spuszczają paliwo ze swoich pojazdów, które następnie odsprzedają lub wykorzystują w prywatnych samochodach. Kolejny problem to kradzieże paliwa dokonywane przez wyspecjalizowane w tym procederze grupy przestępcze, gdy w pobliżu samochodu nie ma kierowcy. Ewidencja paliwa i jego zużycia pozwala ograniczyć tego rodzaju przestępcze działania ze strony samych kierowców i często dopinguje ich do lepszego pilnowania aut w czasie postojów na parkingach.

Ograniczanie tak patologicznych sytuacji, jak opisane wyżej, to jednak niejedyne zalety monitoringu paliwa. Tego rodzaju rozwiązania nie są przecież tylko batem na nieuczciwych pracowników. Dzięki danym z monitoringu można zidentyfikować tendencje zużycia paliwa w firmie i sprawdzić, jak na przykład nowe trasy wpływają na ogólny bilans kosztów paliwowych. Monitoring pozwala także szybko wykryć zwiększone spalanie, a dzięki analizie dokonanej za pomocą oprogramowania, można także poznać jego przyczyny. Takie rozwiązania pozwalają określić spalanie w godzinach pracy i rozdzielić go od zużycia paliwa do celów prywatnych. To umożliwia sprawiedliwe rozliczanie się z pracownikami.

Monitoring pozwala również ściśle kontrolować obieg paliwa w firmach, które posiadają własne stacje paliw, dzięki opomiarowaniu dystrybutorów i porównywaniu paliwa wydanego z tym, które rzeczywiście trafiło do baków.

​​Ewidencja paliwa to podstawa zarządzania kosztami w firmie transportowej. Bez wyselekcjonowanych i wszechstronnych informacji na temat zużycia paliwa, kontynuowanie efektywnej działalności byłoby niezwykle trudne. Ułatwia to także ewidencja pojazdów oraz ewidencja kierowców.

Monitoring poziomu paliwa – czy są jakieś wady? 

Tak naprawdę trudno doszukiwać się jakichkolwiek wad monitoringu paliwa w firmowych pojazdach. Nawet sceptycy, którzy wskazują na konieczność poniesienia kosztu instalacji systemu i wykupienia abonamentu monitoringu, muszą jednak przyznać, że często kwoty zaoszczędzone dzięki kontroli paliwa przewyższają znacznie koszty monitoringu. Jeśli już chcielibyśmy doszukiwać się jakichś wad takiego rozwiązania, to raczej należałoby wspomnieć o skuteczności monitoringu. Ten zależy w dużym stopniu od jakości zastosowanych urządzeń pomiarowych i systemów kontroli paliwa w firmie. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na najtańsze rozwiązania, może okazać się, że łatwo takie urządzenia oszukać, a system monitoringu często ulega awariom. Aby tego unikać, warto korzystać z wysokiej jakości usług.

Monitoring paliwa w firmowych samochodach staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest skuteczny i pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne. Dzięki takim nowoczesnym systemom przedsiębiorca nie tylko dowiaduje się, co powoduje największe spalanie, ale może także planować odpowiednio budżet floty.