Jak bez zmniejszenia tempa podróży spalić mniej paliwa? Sprawdź rozwiązanie SATIS Eco-driving. | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak bez zmniejszenia tempa podróży spalić mniej paliwa? Sprawdź rozwiązanie SATIS Eco-driving.

Jak bez zmniejszenia tempa podróży spalić mniej paliwa? Sprawdź rozwiązanie SATIS Eco-driving.

Spalanie paliwa ma duży wpływ na koszty generowane przez firmową flotę, dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób jeżdżą kierowcy. Takie dane ułatwiają wprowadzenie Eco-drivingu i pomagają skutecznie obniżyć wydatki na paliwo.

Firmowa flota to nie tylko narzędzie pracy, ale także koszty. Te potrafią być niemałe. Już zakup nowych samochodów do firmy jest często dużym wysiłkiem finansowym, a do tego dochodzą jeszcze koszty generowane na utrzymanie aut. Najwięcej pieniędzy przedsiębiorca musi przeznaczyć na administrację i finansowanie pojazdów, ale drugie co do wielkości koszty generuje paliwo. Okazuje się jednak, że to właśnie w tym obszarze można znaleźć najłatwiej oszczędności. Z SATIS to podwójnie łatwe.

Czym jest system SATIS Eco-driving?

Chcąc ułatwić przedsiębiorcom optymalizowanie wydatków na paliwo do firmowych samochodów, udostępniliśmy narzędzie, które nazwaliśmy SATIS Eco-driving. Jego głównym zadaniem jest monitoring zużycia paliwa, a także analiza stylu jazdy konkretnego kierowcy. Nasz moduł korzysta z nowoczesnego czujnika, który potrafi rejestrować różnorodne parametry samochodu w czasie jego jazdy (np. prędkość i jej utrzymanie na stałym poziomie, aktualnie wykorzystanie biegu, prędkość pokonywania zakrętów, wykorzystanie biegu jałowego, przyspieszenia i hamowanie, jazda przy optymalnych obrotach silnika itp.). Dysponując tego rodzaju danymi, można wyeliminować negatywne przyzwyczajenia kierowcy i zachęcić go do jazdy Eco. Warto dodać, że nasz system posiada także funkcję asystenta kierowcy, który na bieżąco przekazuje dane osobie prowadzącej pojazd. Dzięki temu można spowodować mniejsze spalanie paliwa i mniejsze zużycie podzespołów samochodu.

Ile można zaoszczędzić paliwa

Eco-driving ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Utrzymywanie płynnej jazdy może wydawać się trudną sztuką, ale w Polsce zaczyna działać już coraz więcej firm szkolących kierowców właśnie w jeździe Eco. Ta moda z Finlandii rozlała się najpierw na Europę, a potem na cały świat. Dziś wielu przedsiębiorców stara się wdrożyć Eco-driving w swojej firmie, szukając realnych oszczędności. Taki sposób jazdy pozwala zaoszczędzić od 5 do nawet 30% zużycia paliwa. Eksperci szacują, że spalanie paliwa na 100 km można obniżyć średnio o 1,5 litra (źródło: http://www.ekologia.pl/styl-zycia/eko-auto/ile-mozna-zaoszczedzic-na-ecodrivingu,22448.html). Przy wielu samochodach i dużej liczbie przejechanych w ciągu roku kilometrach to może przełożyć się na naprawdę duże oszczędności. Typowy przebieg samochodu służbowego kształtuje się na poziomie 40 000 km rocznie, co oznacza, że na jednym tylko samochodzie można zaoszczędzić nawet 600 litrów paliwa. W ten sposób warto obliczać spalanie paliwa.

Eco-driving w mieście 

Eco-driving to przede wszystkim utrzymywanie płynnej jazdy. Poza miastem nie jest to dużym problemem. A jak to wygląda w mieście? To nieco trudniejsza sztuka, ale również jak najbardziej możliwa. Wielu pracowników porusza się firmowymi autami przeważnie po ulicach miast. Warto wtedy skontrolować średnie spalanie paliwa i wykorzystać nasz moduł SATIS Eco-driving. Kolejny etap to przekazanie wiedzy kierowcom, jak jeździć Eco w terenie zurbanizowanym. Korki, sygnalizacja świetlna i inne przeszkody sprawiają, że samochód zatrzymuje się niemal co kilka metrów. Nawet w takich warunkach kluczem jazdy Eco jest utrzymywanie stałej prędkości, najlepiej nie przekraczając 2500 obrotów silnika na minutę. Po osiągnięciu tej wartości zmieniamy bieg na wyższy. Dojeżdżając do skrzyżowania lub świateł, należy hamować biegami, wykorzystując jak najrzadziej hamulec. Warto zwrócić uwagę, że najkrótsza droga w mieście nie musi być wcale najkorzystniejsza, jeśli przeważnie jest zakorkowana lub zmusza do częstego zatrzymywania się na światłach. Czasami lepiej opracować dłuższą trasę, ale bez częstej konieczności zwalniania czy zatrzymywania samochodu. Warto także pamiętać, aby nie obciążać zbytnio bagażnika, co również ma duży wpływ na spalanie paliwa w silniku. Należy także regularnie kontrolować ciśnienie w oponach. Trzeba również wyłączać silnik przy postojach dłuższych niż 30 sekund.

Moda na bycie Eco 

Bycie Eco to coraz silniejszy trend we współczesnym społeczeństwie. To moda, ale także styl życia. W czasach, gdy mamy duży problem ze smogiem, z zanieczyszczeniem naturalnego środowiska, a w konsekwencji z coraz częstszymi anomaliami pogodowymi, każde działanie Eco ma tak naprawdę sens. Dotyczy to również prowadzenia biznesu. Mądre zarządzanie flotą, monitorowanie paliwa i stylu jazdy kierowców pozwala nie tylko wprowadzać oszczędności, ale także wpływa na ograniczenie emisji spalin. Takie rozwiązania, jak właśnie Eco-driving, jest zatem działaniem podwójnie, a może nawet potrójnie korzystnym: niższe spalanie paliwa, bezpieczniejsza jazda, a do tego proekologiczna postawa. W tej sytuacji warto wdrożyć Eco-driving w firmie, tym bardziej że korzystanie przy tym z naszych rozwiązań, znacznie to ułatwia.