Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Od lat 90-tych liczba kradzieży pojazdów systematycznie spada. Dotychczas najczęściej kradzionymi samochodami były Mercedesy W124, Volkswageny Passaty, Peugoty 206 i Fiaty Cinquecento. Obecnie najczęstszym łupem dla złodziei są auta niemieckich oraz japońskich marek. W jaki sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak działają złodzieje?

Ilość kradzieży samochodów w Polsce maleje, a wykrywalność wzrasta. Przyczyną takiego stanu rzeczy są coraz skuteczniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe samochodów, montaż przez producentów kompleksowych systemów antykradzieżowych do aut oraz trudności w upłynnianiu ukradzionych pojazdów.

W roku 2004 zarejestrowano 45,3 tys. kradzieży, przy czym w 2013 roku było już ich jedynie 15 tys., a rok później 14,1 tys. W 2017 roku zarejestrowano 10 tys. ukradzionych pojazdów, 25 proc. z nich w Warszawie oraz jej okolicach. Łupem złodziei padają obecnie pojazdy z przedziału cenowego od 50 do 100 tys. złotych, a także auta z segmentu premium.

O ile kiedyś złodzieje operowali wyłącznie śrubokrętami, szlifierkami, czy łomami, o tyle obecnie do kradzieży samochodu wystarczy smartfon, laptop i kilka innych elektronicznych urządzeń. Złodzieje samochodów uzyskali dostęp do zaawansowanej technologii, która pozwala omijać nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe aut. Szczególnie narażone są pojazdy wyposażone w technologię keyless (bezkluczykowe uruchamianie i otwieranie pojazdu). Wystarczy, że zostanie przechwycona częstotliwość radiowa kluczyka i odbiornika montowanego w aucie, by bez przeszkód się do niego dostać. Inne metody to wykorzystanie skanerów i transmiterów sygnału, które pozwalają bezproblemowo uruchamiać pojazdy, załączając w nich tryb serwisowy.

Jak działają systemy ochrony SATIS? 

Mechaniczne zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą to przeżytek. Zabezpieczenia w formie blokad kierownicy, blokady na pedały, czy dźwignię skrzyni biegów nie stanowią dla złodziei żadnej przeszkody. Mogą one odstraszyć na chwilę złodziei amatorów, ale nie profesjonalistów. Tym bardziej, że nawet bez pozbywania się blokady, samochód może zostać przetoczony w bezpieczniejsze dla złodzieja miejsce, a następnie odholowany.

Jedną z bardziej skutecznych zabezpieczeń auta przed kradzieżą jest monitoring pojazdu w oparciu o technologię lokalizacyjną GPS. Dzięki urządzeniu montowanym w niewidocznym miejscu w pojeździe, system lokalizacyjny na bieżąco rejestruje pozycję samochodu i pozwala wyśledzić poruszającego się samochodem złodzieja.

Zabezpieczenie samochodowe SATIS składa się m.in.: odbiornika GPS lokalizującego pojazd, czy też modemu GPRS, który wysyła dane lokalizacyjne do systemu informatycznego. System pozwala na monitorowanie wszelkich istotnych parametrów pracy pojazdu oraz jego pozycji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego.

Lokalizatory GPS sposobem na złodzieja 

Zabezpieczenie lokalizacyjne pozwala na kompleksową kontrolę oraz monitoring pojazdu wraz z: lokalizacją samochodu na cyfrowej mapie online w czasie rzeczywistym, wyznaczaniem tras i obszaru kierowcy, czy analizowaniem parametrów eksploatacyjnych pojazdu. Dzięki gromadzonym i przetwarzanym danym możliwe jest szybkie przechwycenie pojazdu oraz ujęcie złodzieja.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokalizator

Wybierając system monitorowania pojazdów, istotne jest, aby rozwiązanie gwarantowało niezawodność i skuteczność działania. Warto postawić na lokalizator GPS, który umożliwi kompleksowe monitorowanie lokalizacji i parametrów pojazdu w czasie rzeczywistym.  Każda informacja dotycząca skradzionego pojazdu może przyczynić się do sprawniejszego uchwycenia przestępcy oraz odzyskania swojej własności.