Jesteś tu:
  • Blog
  • Wyznaczanie trasy samochodowej – Jak zoptymalizować trasę przejazdu samochodów firmowych

Wyznaczanie trasy samochodowej – Jak zoptymalizować trasę przejazdu samochodów firmowych

Flota firmowa zawsze generuje koszty. Niektóre z nich można jednak skutecznie zredukować, korzystając z wysokiej jakości oprogramowania i monitoringu pojazdów. Przykładem są wydatki na paliwo i nadgodziny pracowników. Można je ograniczyć, optymalizując trasy przejazdów.

Wyznaczanie tras przejazdu firmowych samochodów to tak naprawdę same korzyści dla przedsiębiorcy. W sytuacji, gdy musi on przeznaczać niemałe środki na funkcjonowanie firmowej floty, każda oszczędność jest tak naprawdę na wagę złota. Warto pamiętać, że używanie samochodów w firmie to koszty administracyjne, często koszty związane z finansowaniem zakupu pojazdów, ich serwisowaniem oraz ubezpieczeniem. Jednak najwięcej wydatków związanych jest z eksploatacją samochodów. Szacuje się, że koszty samego paliwa pochłaniają ponad 26% budżetu przeznaczonego na flotę (źródło: http://fleetconsulting.pl/tco/). Do tego trzeba jeszcze doliczyć wydatki na wynagrodzenie kierowców, a często także na ich nadgodziny. W tym kontekście precyzyjne planowanie tras dostaw jest więc koniecznością również ze względów oszczędnościowych.

Korzyści z optymalizacji tras 

Bez względu na to, czy flotą zarządza wyspecjalizowany fleet manager, czy bezpośrednio właściciel przedsiębiorstwa, dużą wagę musi przykładać do układania i precyzyjnego wyznaczania tras przejazdu poszczególnych samochodów tak, aby było to najkorzystniejsze dla firmy. A takie korzyści mogą dotyczyć wielu różnych aspektów. Warto im się przyjrzeć bliżej.

Kluczowe dla optymalizacji tras transportowych ma ograniczenie przejechanych kilometrów. Dzięki wyznaczaniu trasy samochodowej otrzymujemy dwie ważne korzyści. Przede wszystkim mniej kilometrów to mniej spalonego paliwa. Wspomnieliśmy już wyżej, jak duża część budżetu flotowego musi być przeznaczana właśnie na paliwo. Przy bardzo wielu samochodach nawet zaoszczędzenie 1 lub 2 litrów daje w skali roku bardzo duże kwoty. Paliwo to jednak nie wszystko. Drugą korzyścią jest skrócenie czasu przejazdu. W efekcie optymalizacja tras przejazdów to także optymalizacja czasu pracy kierowcy, eliminowanie nadgodzin i tym samym dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem.

Bardzo ważne w skutecznej optymalizacji tras przejazdów jest zwiększenie konkurencyjności na rynku. Dzięki krótszym trasom firma realizuje szybciej zlecenia kontrahentów, jest efektywniejsza i dotrzymuje terminów. Tym samym poprawia się jakość usług. To buduje renomę na rynku i często przekłada się na zwiększenie liczby zleceń oraz na pozyskanie nowych klientów. Należy również podkreślić, że skrócenie tras przejazdów to mniejsze koszty, a tym samym możliwość obniżenia ceny usługi przewozowej dla Klienta.

Nie bez znaczenia jest także możliwość bardziej racjonalnego wykorzystania pojazdów w przejazdach. Optymalne wyznaczanie trasy powinno być realizowane elastycznie. Planista musi reagować na bieżąco na sytuację na rynku i na pojawiające się nowe okazje przewozowe, dostosowując wcześniej wyznaczoną trasę do nowych okoliczności. Coraz łatwiej realizować takie zadania, korzystając z nowych technologii.

Technologia a optymalizacja i wyznaczanie tras przejazdu  

Systemy monitoringu pojazdów stają się coraz bardziej rozbudowane i posiadają coraz więcej funkcji. To już nie tylko proste lokalizowanie samochodów, ale również dokładna kontrola ich różnych parametrów podczas jazdy. Szereg różnych czujników potrafi wychwycić wcześniej zdefiniowane zdarzenia jak przestoje, styl jazdy, tankowanie itp. W SATIS proponujemy także dodatkowo program do optymalizacji tras przejazdów. Taki moduł kompleksowo analizuje wiele różnych parametrów i na ich podstawie proponuje różne rozwiązania. W takich systemach, jak nasz, zaawansowane algorytmy uwzględniają podczas optymalizacji trasy rodzaj ładunku, jego gabaryty i ilość, czas potrzebny na załadunek i wyładunek, konieczne przerwy w pracy kierowców itp. Dodatkowo użytkownik może sam ustalić godziny, w jakich pojazd powinien pojawić się u odbiorcy lub dostawcy. Taki moduł optymalizacyjny pomaga także oszacować koszt przejazdu 1 km zarówno w mieście, jak i poza miastem.

Tego typu rozwiązania, jak wspomniane wyżej, to skuteczne wsparcie dla planistów. Oprogramowanie pozwala dokonać symulacji i wyliczeń błyskawicznie, biorąc przy tym pod uwagę wiele różnych parametrów. Mało tego, na bieżąco można wprowadzać nowe założenia co do trasy, optymalizując niemal w czasie rzeczywistym jej przebieg, gdy pojawiają się nowe punkty odbioru ładunku itp.

Optymalizacja i wyznaczanie trasy samochodowej to dobre rozwiązanie w każdej firmie, gdzie używa się samochodów, ale szczególnie korzystne jest to w firmach transportowych i spedycyjnych, w firmach zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych, w firmach kurierskich i komunalnych. Nowoczesne oprogramowanie do optymalizacji tras znacznie ułatwia organizację pracy, umożliwia oszczędności, a do tego ułatwia wykonywanie większej ilości zleceń.