Jesteś tu:
  • Bezpieczeństwo na placu budowy

Bezpieczeństwo na placu budowy

Właściwe zabezpieczenie placu budowy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa osób postronnych, ale również dla ochrony używanego tam sprzętu. Maszyny budowlane nie należą do tanich, a ich złodzieje są coraz bardziej pomysłowi. Na szczęście wysokiej jakości monitoring GPS może zaradzić temu problemowi.

 

Złodzieje maszyn budowlanych to coraz częściej wyspecjalizowane i dobrze zorganizowane grupy przestępcze, nierzadko działające na zlecenie. Nie zapominajmy, że maszyna budowlana należy do pojazdów, które nie tak łatwo sprzedać, jak na przykład samochód osobowy. Nie zmienia to jednak faktu, że takie pojazdy budowlane są kradzione (również na części), a to zawsze oznacza dla właściciela maszyny budowlanej dużą stratę finansową. Do tego trzeba liczyć się również z opóźnieniami prac budowlanych, co również może pociągać naliczanie kar ze strony kontrahenta. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej właścicieli maszyn budowlanych decyduje się na ich monitoring GPS i odpowiednie zabezpieczenie elektroniczne.

 

Zabezpieczanie maszyn budowlanych przed kradzieżą 

Dane statystyczne policji pokazują, że do kradzieży maszyn budowlanych dochodzi nie tylko nocą (także na ogrodzonych placach budowy), ale również w dzień, gdy prowadzone są prace budowlane. Złodzieje często są śmiali w swoim działaniu, licząc, że w zamieszaniu na budowie nikt nie zwróci na nich uwagi i uda im się szybko ukraść koparkę czy nawet wózek widłowy. Na szczęście można przeciwdziałać takim sytuacjom, instalując monitoring GPS maszyn budowlanych oraz specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe. To o wiele skuteczniejsze niż samo ubezpieczenie tego rodzaju pojazdów, a przy okazji takie rozwiązania często umożliwiają obniżenie ceny polisy AC.

Do zabezpieczenia maszyn budowlanych przed kradzieżą można tak naprawdę wykorzystywać różne rozwiązania. W SATIS na przykład zdecydowaliśmy się na użycie bardzo skutecznego modułu identyfikacji kierowcy. To rodzaj immobilisera, który nie pozwala uruchomić maszyny osobie nieupoważnionej. Aby nastąpił zapłon, operator musi posiadać specjalny cyfrowy identyfikator, który przykłada się do modułu.

Oczywiście samo zabezpieczenie przed uruchomieniem maszyny budowlanej to może być za mało, aby uchronić ją przed działaniem zdeterminowanych złodziei. Mogą oni na przykład załadować maszynę na platformę i w ten sposób próbować ją ukraść. Dlatego dobrym uzupełnieniem modułu antyzapłonowego jest monitorowanie maszyn budowlanych za pomocą GPS. Lokalizator wskaże dokładnie aktualne położenie maszyny. W nowoczesnych rozwiązaniach taki monitoring GPS współpracuje ze specjalnym oprogramowaniem, które za pomocą ściśle ustalonych algorytmów wykrywa niezaplanowane przemieszczanie maszyny, a następnie przesyła sygnały alarmowe wprost na telefon komórkowy osoby nadzorującej sprzęt budowlany. Dodatkowo taki lokalizator ułatwia odnalezienie maszyny, ponieważ posiada własny akumulator i nie można go wyłączyć po odcięciu zasilania w maszynie.

 

Monitoring maszyn budowlanych a zdarzenia niepożądane

Bezpieczne zarządzanie wyposażeniem budowlanym nie ogranicza się jednak tylko do działań antykradzieżowych. Monitoring maszyn budowlanych pozwala wychwycić wiele różnych zdarzeń niepożądanych, które nie tylko mogą zmniejszyć bezpieczeństwo placu budowy, ale także powodować straty. Lokalizatory, które wykorzystujemy na przykład w SATIS, pozwalają gromadzić dane na temat wielu różnych parametrów pracy maszyny budowlanej. Dzięki temu można indywidualnie ustalać dla każdej maszyny zdarzenia niepożądane, których wystąpienie wywołuje automatycznie sygnał alarmowy (na przykład bezczynny postój maszyny z włączonym silnikiem przez kilkanaście minut, zmiana prędkości obrotu gruszki betonomieszarki poza wyznaczonym terenem itp.). To pozwala skuteczniej kontrolować pracę maszyn i wszystko, co dzieje się na placu budowy, przeciwdziałając ewentualnym nadużyciom pracowniczym, czy nawet kradzieży paliwa.

Monitoring czasu pracy maszyn pozwala również sprawiedliwie rozliczać się z pracownikami. Dane uzyskane za pomocą lokalizatorów i różnego rodzaju czujników pozwalają uzyskać bardziej wiarygodne dane niż wypisywane ręcznie karty pracy. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu można lepiej zaplanować pracę maszyn, płaci się za rzeczywisty czas pracy operatorów tych maszyn, a do tego można jeszcze zoptymalizować zużycie paliwa. Dotyczy to zresztą nie tylko dużych maszyn budowlanych, ale także innych sprzętów. Dużym wsparciem jest na przykład ewidencja wózka widłowego i jego monitoring, co pozwala kontrolować takie parametry jak przestoje, historię i długość pokonywania tras, motogodziny, stan akumulatorów itp. To sprawia, że można skutecznie optymalizować pracę wózków widłowych bez względu na to, czy wykorzystywane są w magazynach, czy bezpośrednio na placach budowy.

Bezpieczeństwo placu budowy coraz częściej oznacza nie tylko montowanie kamer i systemów alarmowych, ale również zabezpieczeń antykradzieżowych w maszynach budowlanych i ich monitoring. To rozwiązania kompleksowe, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo sprzętu budowlanego, a jednocześnie dostarczają danych pozwalających zoptymalizować pracę maszyn budowlanych.