Jesteś tu:
  • Blog
  • Lokalizator GPS w aucie służbowym – poznaj korzyści

Lokalizator GPS w aucie służbowym – poznaj korzyści

Bez względu na to w jakiej branży specjalizuje się nasza firma, gdy posiadamy flotę samochodową ważne jest by zadbać o nią w taki sposób, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z jej eksploatacją. Zamontowanie lokalizatora GPS w samochodach służbowych, niesie za sobą szereg różnorodnych korzyści i jest nieocenionym wsparciem w codziennej pracy osób zarządzających flotą. Co dokładnie zyskujemy wykorzystując nadajniki GPS w firmowej flocie? O tym dowiecie się z tekstu poniżej.

Bezpieczeństwo

To z pewnością jedna z istotniejszych zalet wdrożenia systemów monitoringu, wykorzystujących technologię GPS w zarządzaniu firmowymi autami. W przypadku gdy mamy stały dostęp do pozycji pojazdu oraz informację z jaką prędkością się porusza, możemy zareagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. W ten sposób ograniczamy niepożądane zdarzenia, które mogą przytrafić się kierowcom podczas jazdy oraz kontrolujemy czy przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dostęp do tych parametrów pozwala nam ocenić, czy nasi pracownicy jeżdżą bezpiecznie nie narażając siebie i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia, a nawet życia. Dzięki tej wiedzy mamy wpływ na to, aby liczba przypadków niebezpiecznej jazdy została maksymalnie zredukowana.

Oszczędność

Technologia GPS umożliwia zamontowanie w samochodach urządzeń podłączonych do magistrali CAN. Dzięki temu, w systemie monitorującym mamy bieżący dostęp do aktualnej informacji o stanie licznika kilometrów, czy też ilości zużytego paliwa, co pozwala na dokładne oszacowanie kosztów. Co więcej, dane te mogą wskazywać na niewłaściwą eksploatację samochodu (m.in. jazda z zaciągniętym hamulcem ręcznym, czy z niskim ciśnieniem oleju), a to pomaga uniknąć wydatków związanych z ewentualnymi naprawami. Gdy wykorzystujemy monitoring GPS, kierowcy mając świadomość kontroli, jeżdżą bardziej ostrożnie i ekonomicznie, a to przekłada się na mniejsze koszty zużycia paliwa i elementów eksploatacyjnych.

Warto podkreślić, że system monitoringu jest również idealnym narzędziem do raportowania. Dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom dostarcza danych analitycznych, które przedstawiają zbędne wydatki i niewykorzystane możliwości związane z eksploatacją samochodów. Dostęp to tych danych wspiera podejmowanie decyzji biznesowych, co ostatecznie ma zdecydowany wpływ na zyski w firmie.

Planowanie

Wykorzystanie możliwości telematyki to często spełnienie marzeń wielu administratorów flot. Optymalizowanie tras oraz wyznaczanie obszarów, po których mogą poruszać się kierowcy, sprawia, że planowanie staje się niebywale proste i co najważniejsze – skuteczne. Wyobraźmy sobie, że zarządzamy flotą kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pojazdów. Każdego dnia musimy przygotować dokładny plan dla każdego z naszych kierowców. Dokonanie tego bez użycia technologii jest praktycznie niemożliwe. Czas jaki zajęłoby opracowanie najbardziej optymalnej trasy dla każdego z nich, to wiele godzin żmudnej pracy bez gwarancji, że wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami. Natomiast system analizuje i aktualizuje na bieżąco wszystkie zmieniające się czynniki, dzięki czemu możemy zoptymalizować wszystkie trasy pracowników tak, aby pokonywali je w wyznaczonym czasie i z jak najmniejszą liczbą kilometrów.

Dzięki podglądowi na mapie on-line, mamy całkowitą kontrolę nad naszymi pojazdami – znamy ich położenie i wiemy co dzieje się z nimi w danym momencie. Dodatkowo możemy sprawdzić czy wszystkie wyznaczone punkty zostały odwiedzone i czy kierowca nie zboczył z trasy w celach pozasłużbowych.

Sprawne zarządzanie

Korzyści jakie wynikają z zastosowania nadajników GPS w samochodach służbowych wydają się nieocenione. Podnoszą bezpieczeństwo pracowników mobilnych, eliminują niepotrzebne koszty eksploatacyjne oraz są ogromnym wsparciem w codziennym planowaniu zadań kierowców. Bez wątpienia wykorzystanie tego rozwiązania, rewolucjonizuje pracę zarządców flot, podnosząc jej komfort, jakość i efektywność.