Oszczędne zarządzanie flotą w czasach kryzysu | Blog - SATIS GPS
Jesteś tu:
  • Blog
  • Oszczędne zarządzanie flotą w czasach kryzysu

Oszczędne zarządzanie flotą w czasach kryzysu

Trwająca od kilku miesięcy epidemia koronawirusa dotknęła już wiele przedsiębiorstw. Ma ona ogromny wpływ na spadek sprzedaży w wielu segmentach rynku, a co za tym idzie znaczne obniżenie zysków. W generowaniu tak istotnych teraz oszczędności w firmach posiadających floty samochodowe, pomocny może okazać się system monitoringu GPS, który oprócz monitorowania lokalizacji pojazdów i innych elementów eksploatacyjnych aut, pozwala także na efektywne zarządzanie flotą samochodową.

Spadek obrotów i przestoje w firmie, to dobry moment na dokonanie różnego rodzaju analiz i zastanowienie się nad wprowadzeniem rozwiązań optymalizacyjnych.  Należy pamiętać, że trudny czas w końcu minie, dlatego warto planować działania wpływające na rozwój firmy już dziś, aby poprzez redukcję kosztów, ponieść jak najmniejsze straty. Najważniejsze to mieć dobry plan oraz przemyślaną strategię.

W większości firm, nawet jeżeli obecnie część z aut stoi nieużywana na parkingu, to jednak reszta z nich musi wciąż pracować, aby osiągać określone wyniki.  Za pomocą rozwiązań GPS możemy zredukować koszty związane z zarządzaniem flotą, bez potrzeby minimalizowania liczby wykonywanych zadań. Jak tego dokonać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kontrola paliwa – oszczędność nawet do 30%

Monitoring zużycia paliwa pozwala na redukcję kosztów floty nawet do 30%. Wykorzystanie technologii GPS, umożliwia pomiar spalania na każdej z pokonanych tras. Istotne jest to, że pomiar paliwa dostosowywany jest do rodzaju monitorowanego pojazdu i może odbywać się bezpośrednio na podstawie wskazań pływaka, za pośrednictwem magistrali CAN lub przy pomocy dodatkowych narzędzi pomiarowych, takich jak np.: sondy i przepływomierze. Aby wynik pomiaru był prawidłowy, system musi posiadać zaawansowany algorytm, który przedstawi wiarygodne dane i pozwoli na dokładną analizę zawartości baku.

Jest to idealny sposób na oszczędność, ponieważ dzięki tej kontroli, różnice i spadki widać już po każdym tankowaniu. Mając możliwość zestawienia zużytego oraz zatankowanego paliwa, natychmiast wykrywamy wszelkie nieprawidłowości związane z gospodarką paliwową w autach służbowych. Możemy zareagować odpowiednio wcześnie i bezzwłocznie wyeliminować problem nadużyć, który w konsekwencji może powodować duże straty w firmie.

Kontrola jazdy kierowcy – mniejsze koszty eksploatacji

Styl jazdy kierowcy ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na koszty jakie ponosimy w związku z eksploatacją samochodu. Im gwałtowniejsze przyspieszanie i hamowanie oraz złe nawyki związane z uruchamianiem pojazdu, tym większe prawdopodobieństwo, że wydatki przeznaczone na flotę znacznie przekroczą założony plan. W sytuacji, w której obecnie się znaleźliśmy żaden właściciel firmy nie może sobie pozwolić na takie przekroczenia. Jak wobec tego kontrolować jazdę kierowców na odległość? W tym przypadku znowu z pomocą przychodzą rozwiązania GPS, które na bieżąco umożliwiają monitorowanie i analizę stylu jazdy pracowników.

System SATIS posiada możliwość syntetycznego raportowania i oceniania poszczególnych parametrów, które mają wpływ na osiąganie celu niskiego spalania i zużycia pojazdu. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnego czujnika 3G, w czasie ruchu samochodu rejestrowane są liczne parametry, co pozwala na wielowymiarową analizę stylu jazdy kierowcy. Należą do nich m.in.: dynamika przyspieszeń i hamowań, prędkość, unikanie biegu jałowego czy też zachowanie optymalnych obrotów silnika. Na podstawie raportów generowanych z systemu, jesteśmy w stanie ocenić, które z elementów prowadzenia samochodu przez poszczególnych pracowników mają największy wpływ na ilość zużytego paliwa oraz które z nich mogą zostać zoptymalizowane.

Obowiązek i kontrola ekonomicznej jazdy w firmie, pozwala na oszczędzenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku dużej floty może to być nawet pomniejszenie kosztów o kilka tysięcy.

Optymalizacja tras przejazdu – mniejsza liczba przejechanych kilometrów

Optymalizacja tras w systemie SATIS, daje możliwość wyznaczenia najkorzystniejszej drogi tak, aby kierowca pokonał jak najmniej kilometrów do miejsca docelowego. Jest to bardzo ważna funkcjonalność, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, nie tracąc przy tym zysków. Jeżeli dobrze zaplanujemy podróż, pracownik będzie mógł wykonać więcej zleceń w tym samym czasie, co wpłynie na wzrost przychodów w firmie i zachowanie wysokiej jakości świadczonych usług.

Podczas planowania zadań dla poszczególnych kierowców, moduł optymalizacji tras przejazdu uwzględnia szereg zmiennych oraz parametrów, tak aby maksymalnie zoptymalizować każde z przydzielonych zadań. W efekcie pracownicy są w stanie dotrzeć do większej liczby klientów, a to przekłada się na wzrost zysków        dla przedsiębiorstwa.

Podsumowując, rozwiązania GPS dają możliwość stałej kontroli w obszarze zarządzania flotą samochodową. Dostęp do precyzyjnych raportów, dotyczących zużycia paliwa, czy też stylu jazdy kierowców, pozwala skrupulatnie planować i kontrolować koszty, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w obecnych czasach. Z pewnością wyjście z kryzysu będzie oznaczało dla wielu z firm całkowitą zmianę funkcjonowania, jednakże warto pamiętać, że rozwiązania technologiczne z pewnością pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości.