Jesteś tu:
  • Blog
  • Jak usprawnić funkcjonowanie firm kurierskich

Jak usprawnić funkcjonowanie firm kurierskich

Sprzedaż wysyłkowa przechodzi w ostatnich latach wielką rewolucję za sprawą ogólnego rozwoju gospodarczego, jak i technologicznego. Coraz więcej osób dokonuje zakupów za pośrednictwem Internetu, co powoduje, że firmy kurierskie coraz częściej decydują się na wdrożenie systemów wpływających na poprawę wydajności oraz skuteczności floty.

Każdego dnia firmy kurierskie stają przed trudnym zadaniem dostarczenia na czas wszystkich zleconych przesyłek. Oprócz wykonania zlecenia w jak najkrótszym terminie, oczekuje się od nich aby przesyłki docierały w sposób najbardziej komfortowy dla klienta oraz w stanie nienaruszonym. Pomimo stosowania rozmaitych rozwiązań przeznaczonych do śledzenia paczek, zdarza się, że mimo wszystko nie trafiają one do odbiorcy lub nie trafiają na czas. Takie sytuacje przysparzają firmom kurierskim wielu nieprzyjemności i skarg od niezadowolonych klientów. To z kolei może mieć negatywne konsekwencje, bezpośrednio przyczyniając się do utraty przychodów, a w dłuższym okresie może mieć wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, zwłaszcza na rynku charakteryzującym się wysoką konkurencyjnością.    

Aby zapobiec niechcianym sytuacjom, z pomocą przychodzą rozwiązania GPS, które gwarantują dostarczenie paczek w określonym terminie, bez opóźnień i niepotrzebnych komplikacji. Wystarczy w danym pojeździe zamontować specjalny nadajnik GPS, dzięki któremu zawsze wiadomo, na jakim etapie trasy znajduje się dany kierowca.

Dokładne monitorowanie położenia pojazdów

System lokalizacji, pozwala na dokładne monitorowanie położenia pojazdów na mapach cyfrowych w czasie rzeczywistym, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko, że kurier zboczy z wyznaczonej drogi. Optymalizacja tras przejazdu w systemie SATIS pozwala usprawnić proces planowania kursów tak, by jednocześnie podnieść jakość obsługi Klienta. Dzięki temu możliwe jest zrealizowanie większej liczby zleceń w krótszym czasie, co skutkuje wzrostem przychodów firmy przy obniżeniu kosztów transportu.

Dzięki tej funkcjonalności osoba zarządzająca fotą samochodów kurierskich ma możliwość zlokalizowania  każdego pojazdu oraz dokładnie określić na jakim etapie realizacji zlecenia się znajduje. Pozwala nam to przewidzieć czy wszystkie przesyłki zostaną doręczone w zaplanowanym czasie – jeżeli pojawi się ryzyko opóźnienia, pozwoli to odpowiednio wcześnie zareagować i poinformować o tym klientów.

Ponadto, użytkownik ma wgląd do takich danych jak m.in. czas rozpoczęcia i zakończenia pracy kierowcy, czas postoju, średniej prędkości oraz poziomu zużycia paliwa. Dostęp do tych parametrów i możliwość dokonania analizy na ich podstawie, sprawia, że osoby zarządzające flotą mogą zminimalizować ryzyko nadużyć ze strony pracowników i tym samym zmniejszyć straty finansowe.  

Zaawansowane raporty

Dużą zaletą systemu jest również to, że zaawansowane raporty pozwalają nam ocenić wydajność i efektywność wykorzystania czasu przez pracowników. Dostęp to tych informacji jest niezwykle przydatny, ponieważ pozwala nam ocenić stopień jakości wykonywanej pracy. Daje to możliwość zwrócenia uwagi osobom, które nie przestrzegają określonych zasad. Taka komunikacja pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem z pewnością wpłynie na rozwój firmy, umożliwiając eliminację niewłaściwych postaw. Pełna kontrola nad zleconymi kursami oraz optymalizacja pokonywanych tras, to idealna droga do budowania przewagi konkurencyjnej.

Zadowolenie Klientów

Coraz więcej firm kurierskich decyduje się na zastosowanie monitoringu GPS. Dzięki temu rozwiązaniu, osoby zarządzające są w stanie koordynować codzienną pracę kurierów dużo skuteczniej i efektywniej.  Dla pracowników, odpowiedzialnych za dostarczenie paczek do tak dużej liczby odbiorców każdego dnia, system GPS okazuje się pomocnym rozwiązaniem. Im sprawniejsza koordynacja pracy, zapewniająca dowiezienie przesyłek na czas, tym więcej zadowolonych Klientów, co przekłada się na rosnące wyniki firmy.